„Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. Poradnik dla przedsiębiorców” to publikacja Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, która pomoże polskim przedsiębiorcom przygotować swoje firmy do nowych realiów prowadzenia biznesu z Wielką Brytanią. Kompendium wiedzy powstało w związku ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego w stosunkach UE z Wielką Brytanią. Przedsiębiorcy znajdą tam porady, przykłady zmian oraz studia przypadków z różnych branż.

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. Jednak do końca 2020 roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej UE. W tym czasie nie zostaną więc wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zachowany zostanie także swobodny przepływ osób oraz pracowników, nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży. To się może zmienić dopiero od 1 stycznia 2021 r.

31 grudnia 2020 r. upłynie okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, pomimo formalnego wyjścia z UE 1 lutego 2020 r., nadal traktowana była jako państwo członkowskie z zachowaniem praw i obowiązków państwa członkowskiego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znajdzie się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestanie być związana unijnym prawem. Zmieni to otoczenie prawne relacji biznesowych polskich firm z brytyjskich rynkiem.

Poradnik dla przedsiębiorców ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniach do nowej sytuacji i ułatwić zidentyfikowanie utrudnień i ryzyk, z którymi biznes będzie musiał się zmierzyć od 2021 roku w handlu z Wielką Brytanią. Każda firma, niezależnie od wielkości, która prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią będzie podlegać nowym procedurom celnym i nowym wymogom regulacyjnym i administracyjnym.

Dlatego nowa publikacja MRPiT została skonstruowana w formule wariantowej – tam gdzie to możliwe, omawiane zagadnienia jak np. podatki, cła, usługi cyfrowe zostały opisane w alternatywnych scenariuszach: umowy, jej braku lub skutków niezależnych od umowy lub jej braku. Poradnik zawiera aktywne linki do stron, na których znaleźć można dalsze informacje, dlatego stanowi także mapę do poszukiwania bardziej szczegółowych i stale aktualizowanych informacji.

Poradnik jest dostępny na stronie brexit.gov.pl

 

Źródło: Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

PSZ/MR