Stan epidemii, statystyki i informacje na temat zachorowań, które obiegają świat, a także ograniczenia, jakie w ostatnim czasie bezpośrednio dotknęły społeczeństwo, sprawiają, że możemy czuć się zagrożeni. Naturalny mechanizm podpowiada nam by próbować się chronić i przeciwdziałać. Taką sytuację bardzo często wykorzystują cyberprzestępcy, bazując na naiwności i wyłudzając nasze pieniądze. Bądźmy czujni! Nie dajmy się oszukać!

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK podpisało porozumienie o współpracy z telekomami, dzięki któremu każdy obywatel będzie mógł sprawdzić na specjalnej liście ostrzeżeń, czy nie stał się potencjalną ofiarą internetowego lub smsowego oszusta.

Lista ostrzeżeń
Dzięki porozumieniu powstanie lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które posłużyły do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń, a dostęp do niej – zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u.

Podajemy przykładowe metody wyłudzenia danych logowania, danych kart kredytowych, akcji phishingowych, które w ostatnim czasie stały się popularne wśród cyberoszustów:

Na Facebooku możemy natknąć się na wiele fake newsów, informacji, które umieszczane są pod nazwami portali kojarzonymi przez z nas z popularnymi portalami, organizacjami, instytucjami. Dotyczą one zwykle tematów, którymi jesteśmy mocno zainteresowani, na przykład dostępnością płynów i maseczek ochronnych. Czytelnik zwykle na koniec takiej informacji proszony jest o podanie loginu i hasła do Facebooka. Oszust, będąc w posiadaniu tych danych, podszywa się pod nas i rozsyła do naszych znajomych prośby o przelanie pieniędzy.

Lek na koronawirusa
Naszą czujność powinna wzbudzić także propozycja skorzystania ze szczepionki na koronawirusa po dokonaniu dopłaty do refundacji. Takiego zakupu można rzekomo dokonać w ramach transakcji kryptowalutowej. Wyłudzenie opiera się na teoriach spiskowych, według których szczepionka jest od lat dostępna.

Amulety na wirusa
Ostrzeżenia dotyczą także oszustów, którzy w tym trudnym czasie próbują sprzedać nam zarówno przez internet, jak i w kontakcie bezpośrednim, produkty „wspomagające odporność” lub „chroniące przed zachorowaniem”, takie jak: talizmany i amulety.

Sms o blokadzie środków
Kolejnym sposobem na wyłudzenia środków jest wiadomość o blokadzie środków na rachunku na poczet specjalnych rezerw krajowych w NBP. Informacje zawarte w wiadomości nakłaniają nas do logowania na fałszywych stronach.

Pomoc żywieniowa
Kolejny fałszywy link odnosił do rzekomego wsparcia żywieniowego, które przysługuje obywatelom poprzez link podszywający się pod stronę Ministerstwa Zdrowia. Tu także nawoływano do podania danych, które podobnie jak w poprzednich przypadkach trafiają w ręce cyberprzestępców.

Bądźmy także ostrożni w komunikacji mailowej, nie otwierajmy załączników i nie klikajmy w linki, które wydają się nam podejrzane. Sprawdzajmy źródła, na które chcemy przelać pomoc finansową. Weryfikujmy zbiórki pieniędzy.

Reagujmy i zgłaszajmy
Oficjalne informacje i komunikaty o koronawirusie znajdziemy na www.gov.pl/koronawirus. Wszystkie podejrzane wiadomości email, SMS, adresy stron możemy zgłaszać przez incydent.cert.pl

Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja

JŁ/AM/MR