Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych przygotował zestaw praktycznych informacji dotyczących możliwości udziału polskich przedsiębiorców w przetargach i programach organizowanych przez instytucje Unii Europejskiej, w tym związanych z walką z COVID-19.

Może to być szansa dla naszych przedsiębiorców do rozwinięcia działalności poza granicami kraju, dzięki wykorzystaniu systemu zamówień organizacji międzynarodowych w tym unijnych czy wsparcia międzynarodowych instytucji finansowych, które dodatkowo dostosowują obecnie profil koordynacji swoich projektów i zamówień do wymogów rynków zmagających się z pandemią COVID-19 i jej skutkami.


ZAMÓWIENIA INSTYTUCJI KRAJOWYCH P.CZ. UE PUBLIKOWANE SĄ W BAZIE PRZETARGÓW TED /TENDERS ELECTRONIC DAILY.

TED to internetowa wersja „Suplementu do Dziennika Urzędowego UE” dot. europejskich zamówień publicznych. Informacje udostępniane są tu wg: branż, miejsca dostawy czy możliwości biznesowych. TED oferuje bezpłatny dostęp do ogłoszeń o zamówieniach publicznych, publikowanych w UE, poza unijnych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych krajach. Wiele zamówień ogłaszanych jest też bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych instytucji i agencji UE lub na stronach przedstawicielstw KE w kraju realizacji projektu.
Przykładowy projekt – “European Union Water Initiative plus for the Eastern Partnership”dostępny jest pod linkiem»

Zamówienia składane przez wszystkie instytucje unijne dostępne są pod linkiem»

TED dostarcza informacje o możliwościach biznesowych UE/ EOG, których wartość osiąga ponad 420 mld EUR rocznie. Średnio, w danym roku publikowanych ok 460 tys. ogłoszeń.

Zaleca się dokonać rejestracji w systemie eTendering. Daje ona dodatkowo dostęp do: przesyłania i zmiany treści pytań dotyczących ogłoszeń o przetargach, subskrypcji powiadomień o zmianach w dokumentacji, filtrowania wiadomości dotyczących wybranych ogłoszeń o przetargach, którymi jesteśmy zainteresowani. Szczegóły tutaj»

 

W ODPOWIEDZI NA COVID-19 uruchomiono specjalne podstrony dedykowane wybranym zamówieniom. Informacja o nich dostępna jest pod adresem»

Strony te zawierają rozbudowany system wyszukiwania, który pozwala na precyzyjną kwerendę pod kątem własnej działalności.
Wyniki przetargów związanych z COVID-19 dostępne są tutaj».

Dodatkowo zamówienia można znaleźć również na PORTALU KLASTRÓW EUROPEJSKICH (European Cluster Collaboration (ECC) – Covid-19 Industrial Clusters Response Portal).

ECC zawarło specjalną zakładkę» poświęconą odpowiedzi europejskich klastrów na COVID-19. Znajdują się w niej informacje dot. możliwości współpracy pomiędzy klastrami oraz linki do aktualnych zamówień EU.

W zakładce umieszczono również PLATFORMĘ do wymiany doświadczeń dot. COVID-19. Choć dotyczy ona klastrów, mogą tam również Państwo znaleźć ciekawe informacje dot. różnych projektów oraz rozwiązań.

Cennym instrumentem jest również FORUM, na którym można zadawać pytania i wymieniać się informacjami, w tym w kontekście zamówień w związku z COVID-19. Regularnie pojawiają się zapytania o konkretny produkt/usługę, jak np. tutaj», co ma na celu ułatwianie dostaw/sprzedaży poprzez szybsze i bezpośrednie połączenie z zamawiającym.

WSPARCIE ZAMÓWIEŃ W ODPOWIEDZI NA COVID19 przez liczne programy unijne, które oferują różne możliwości finansowania, dostępne pod linkiem»

W ramach obecnych programów wspomagających branżę medyczną utworzona została np. podstrona programu 3HP/Third Help Programme

Dodatkowa podstrona z projektami dot. COVID-19

5 KROKÓW POSTĘPOWANIA dla zainteresowanych udziałem w procedurze przetargowej zawarto pod linkiem»

Wskazano 5 kolejnych etapów, które pozwolą na skuteczne złożenie oferty.
Poniżej krótki opis poszczególnych kroków wraz z linkami prowadzącymi bezpośrednio do nich (każdy krok dostępny jest również z poziomu głównego linku».

Obejmują one:
1. Znalezienie oferty /ogłoszenia przetargowego
2. Znalezienie partnerów
3. Utworzenie KONTA- EU login
4. Zarejestrowanie swojej firmy
5. Przesłanie wniosku. Wniosek może zostać przesłany w systemie dopiero po zalogowaniu się do swojego konta EU oraz po wybraniu konkretnej oferty.

DODATKOWE INFORMACJE DOT. EUROPEJSKIEGO SYSTEMU ZAMÓWIEŃ, w tym w odpowiedzi na COVID -19, znajdą Państwo:

    • PRAG – Praktyczny przewodnik dotyczący zewnętrznych akcji UE (procedury zamówieniowe)
    • E-CERTIS – Pomocnicza baza danych (zaświadczeń), gdzie można sprawdzić, jakie zaświadczenia są wymagane w ramach procedur udzielania zamówień publicznych w UE.
      Z e-Certis korzystają zarówno europejskie firmy zainteresowane postępowaniem przetargowym, jak i nabywcy publiczni, oceniający złożone oferty – link»

PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ O ISTNIENIU NA PORTALU MSZ ZAKŁADKI Anti-Covid Offer by Polish Business
Warto zgłaszać polskie produkty, które mogą zostać zamieszczone na tym portalu. Jest on szeroko reklamowany w innych państwach za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych i handlowych.

 

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

PSZ/MR