Telekonferencje są nieodłącznym elementem współczesnego biznesu. Dzięki nim działania takie jak negocjacje handlowe czy firmowe spotkania grup projektowych można skutecznie prowadzić w trybie zdalnym – bez konieczności podróżowania, co jak dobrze wiemy obecnie jest bardzo ograniczone.

Aby telekonferencja spełniała dobrze swoją rolę, musi odbywać się w komfortowych warunkach – tj. bez zakłóceń, z dobrą jakością audio i wideo. Bardzo duże znaczenie ma tu przepustowość łącza internetowego, ale i wykorzystywane narzędzie. W przestworzach internetu znaleźć można szeroką gamę programów, dzięki którym praca zdalna staje się łatwiejsza.

Poniżej przedstawiamy listę kilku rozwiązań:

Facebook Messanger
Lider wśród darmowych komunikatorów internetowych. Zwłaszcza na polskim rynku jest to pozycja, która wielu osobom przychodzi na myśl w pierwszej kolejności. Messenger służy przede wszystkim do kontaktów ze znajomymi (pojedynczo lub w grupach) i przesyłania wiadomości testowych (z informacją, czy zostały odczytane), którą można wzbogacać o ogrom GIF-ów czy ikon emoji. Można też skorzystać z opcji przesyłania plików, wiadomości głosowych oraz wideorozmów czy opcji udostępniania lokalizacji. Aplikacja nie ogranicza się do listy obejmującej darmowe komunikatory na telefon, można korzystać z niej także na PC czy laptopie.

Signal
To komunikator, który od początku reklamowany był jako jedyna rozsądna opcja dla osób ceniących swoją prywatność. Debiutował jako propozycja na urządzenia mobilne, z czasem lista platform znacząco się rozszerzyła. Funkcjonalność nie zaskakuje, Signal pozwala na wideorozmowy, rozmowy głosowe oraz przesyłanie wiadomości. Co istotne, Signal wykorzystuje szyfrowanie end-to-end, ma też opcję pozwalającą ustawić czas, po którym historia czatów zostanie bezpowrotnie usunięta.

WhatsApp
WhatsApp ma kilka dużych zalet. Po pierwsze jest bardzo, ale to bardzo popularny, w wielu krajach. Jeśli chcesz połączyć się z kimś z zagranicy, to już na początku zaproponuj WhatsApp – jest szansa że ta osoba będzie już go miała. Apka umożliwia czaty w grupach  nawet do 250 osób (czat tekstowy), a także wysyłanie rozmów głosowych, przesyłanie plików i oczywiście wideokonferencje. Jest to dobry i bezpieczny komunikator wideo. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 4 podczas rozmowy wideo (za darmo).

Skype
Tej aplikacji raczej nie trzeba przedstawiać. W obecnych czasach traktowana jest bardziej jako aplikacja biznesowa, ale w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by używać jej do prywatnych rozmów wideo. Umożliwia też czat tekstowy, urozmaicany gifami, grafikami i emotikonami, a także dobrej jakości połączenia głosowe. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 50, podczas rozmowy wideo (za darmo).

Zoom
Połączenia wideo dla 100 osób za darmo. To zaawansowane narzędzie, które przyda się w czasie tworzenia zdalnych klas i nauki w domu. Działa na komputerach i smartfonach, pozwala m.in. udostępniać pulpit, dodawać wirtualne tło, nagrywać czat wideo i ma przydatną funkcję „podnoszenia ręki” – innymi słowy osoby mogą zgłaszać, że chcą zadać pytanie. To dopiero wierzchołek możliwości bezpłatnej wersji, a te płatne oferują znacznie więcej.

GoogleDuo
Jest szansa, że tej aplikacji nie musisz instalować, bo już ją masz na swoim smartfonie. Działa bardzo szybko, ma super prosty interfejs, umożliwia wykonywanie połączeń grupowych, wysyłanie wiadomości wideo i daje opcję podejrzenia obrazu z kamery osoby dzwoniącej, przed odebraniem połączenia. Można też blokować niepożądane osoby. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 8 (za darmo)

Viber
To kolejny darmowy komunikator, który dobrze nadaje się do wideokonferencji. Tekstowe czaty grupowe mogą obejmować do 250 osób, więc bez problemu połączysz się zdalnie z całym zespołem współpracowników. Natomiast połączenia wideo są dla pięciu osób. Jakość obrazu i dźwięku jest wysoka. Można również wysyłać krótkie wiadomości wideo o długości do 30 sekund i oczywiście prowadzić czat głosowy oraz tekstowy (z opcjonalnym użyciem graficznych naklejek). Użyteczną opcją jest naprawa szkód – usuwanie wiadomości po jej wysłaniu. Maksymalna liczba osób jednocześnie: 5 (za darmo)

Cisco Webex
Program pozwala na przeprowadzenie różnych spotkań: narad online, wideokonferencji, treningów i szkoleń online. Do tych celów WebEx oferuje różne funkcje między innymi: pokazywanie prezentacji oraz tablica online dla wspólnych notatek.

ClickMeeting
ClickMeeting to działający już od prawie dekady polski producent rozwiązań webinarowych. Od początku marca odnotował czterokrotny wzrost liczby użytkowników, którzy trafiają na platformę, aby tworzyć lub uczestniczyć w spotkaniach online. Aby wyjść im naprzeciw uruchomił  Akademię ClickMeeting, w której eksperci dzielą się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi pracodawcami, pracownikami, nauczycielami i uczniami zdalnymi. Jeśli potrzebujecie pomocy, zajrzyjcie do Bazy wiedzy ClickMeeting Academy.

Zatem próbujcie, korzystajcie, łączcie się online.

Źródło: benchmark.pl

JŁ/MSZ/MR