Już niebawem ruszają kolejne inicjatywy programu gospodarczego towarzyszącego udziałowi Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Oferta składa się z 13 narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w krajach Zatoki Perskiej, wykorzystując udział Polski w tym największym promocyjno-wystawienniczym wydarzeniu na świecie. Pierwsza z inicjatyw – program Go to Brand Expo 2020 realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – startuje już 27 stycznia.

Expo 2020 w Dubaju, które ze względu na pandemię koronawirusa zostało przełożone o rok i potrwa od 1.10.2021 do 31.03.2022, będzie jedną z pierwszych na tak ogromną skalę imprez o charakterze stacjonarnym. Organizatorzy spodziewają się 18 milionów gości, którzy złożą 25 milionów wizyt.

Program gospodarczy to kluczowy element polskich przygotowań do Expo 2020 w Dubaju. Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja gospodarcza polskich firm oraz wsparcie w nawiązaniu i utrzymywaniu relacji biznesowych z partnerami na Bliskim Wschodzie. To założenie wynikające wprost z Koncepcji Programowej udziału Polski w Expo 2020 w Dubaju, która została przyjęta przez Radę Ministrów w 2018 roku oraz potwierdzona poprzez aktualizację w grudniu 2020 roku.

Komponując program gospodarczy, dążyliśmy do tego, by stał się dla polskich przedsiębiorców impulsem do realizacji aspiracji eksportowych. Ofertę współpracy kierujemy zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji.  – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Propozycja wsparcia jest kierowana w szczególności do branż, które zostały zidentyfikowane jako branże o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu, tj. sprzęt medyczny, kosmetyki, „Moda Polska” (odzież, obuwie, galanteria, sektor jubilerski), IT/ICT, gamedev, meble, biotechnologia i farmaceutyki, usługi prozdrowotne, polskie specjalności żywnościowe, branża budowlana, jachty i łodzie rekreacyjne, zielone technologie, turystyka, mobilność i elektromobilność.

Oferta dla przedsiębiorców została przygotowana we współpracy z wieloma instytucjami, m.in. Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Urzędami Marszałkowskimi. Zestaw narzędzi obejmuje wsparcie promocyjne, organizacyjne i finansowe, dając również możliwość poszerzenia wiedzy nt. rynków arabskich oraz okazję do nawiązania kontaktów biznesowych.

Szczegóły programu gospodarczego będą na bieżąco prezentowane na stronie www.expo.gov.pl.

Inicjatywy programu gospodarczego

Go to Brand Expo 2020

Program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, który daje przedsiębiorcom możliwość uzyskania wsparcia finansowego na promocję marek produktowych, między innymi podczas Wystawy Światowej EXPO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 50 mln zł. Ogłoszenie konkursu nastąpiło 27 stycznia 2021 r. Wnioski będą przyjmowane od 26 lutego do 29 marca 2021 roku.
Szczegóły: www.parp.gov.pl.

Forum Gospodarcze Polska – ZEA

Kulminacyjny moment całego programu gospodarczego, zaplanowany na 6 grudnia 2021 roku (w sąsiedztwie Dnia Polski, który odbędzie się 7 grudnia 2021 roku). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W programie zaplanowano m.in. podpisanie umów dwustronnych, panele biznesowe, sesje biznesowe b2b. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy m.in. przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach programu Go to Brand Expo 2020.

Wsparcie regionalne

Program regionalny towarzyszący udziałowi Polski w Expo 2020 w Dubaju tworzony jest we współpracy z 10 urzędami marszałkowskimi: Podlaskie, Dolnośląskie, Warmińsko-Mazurskie, Podkarpackie, Lubelskie, Lubuskie, Pomorskie, Śląskie, Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie. Każdy z nich przygotowuje tygodniową ekspozycję w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski oraz realizuje własny program gospodarczy dla przedsiębiorców z regionu. Zapraszamy do kontaktu z urzędami marszałkowskimi.

Opisy wszystkich inicjatyw dostępne są na stronie: expo.gov.pl
Więcej o EXPO2020dubai: www.expo2020dubai.com

 

Źródło: expo.gov.pl

PSZ/MR