Przedsiębiorcy z województwa łódzkiego reprezentujący sektor budowlany przebywali w dn. 3-9.12. 2022 r. z misją w Dubaju, gdzie uczestniczyli jako wystawcy w targach The Big 5. W nawiązywaniu kontaktów biznesowych wspierali ich Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Pan Robert Baryła oraz Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego – Jolanta Zięba-Gzik, Iwona Lewandowska, Paweł Bliźniuk oraz Marek Mazur.

Organizowane od 1979 r. targi budowlane The Big 5 stanowią doskonałą platformę dla kontrahentów z branży budowlanej z całego świata, wyrażających zainteresowanie regionem MENA (Middle East North Africa). Targi The Big 5 to największe w regionie Zatoki Perskiej wydarzenie prezentujące 360-stopniowe rozwiązania budowlane skupione w sześciu sektorach: usługi MEP, wnętrza i wykończenia budynków, rozwiązania budowlane, specjalne narzędzia budowlane, materiały budowlane oraz technologie konstrukcyjne i automatyzacja budynków. W poprzednich latach w targach wzięło udział ponad 2,500 wystawców z ponad 200 krajów i ponad 70 tys. odwiedzających. Na wystawców i odwiedzających czekały najnowsze technologie, nowatorski design, rozwiązania technologiczne nastawione na zrównoważony rozwój oraz ekologię.

Województwo Łódzkie po raz pierwszy wzięło udział w tych renomowanych, międzynarodowych targach.

W ramach projektu „LODZKIE GO! Nowe rynki dla kluczowych branż Województwa Łódzkiego” współfinansowanego ze środków UE, zorganizowano stoisko w Hali Sheikh Saeed Halls 1-3 & Trade Centre Arena — SS1 G171, gdzie zaprezentowali się zwycięzcy naboru na targi, czyli przedsiębiorstwa z sektora MŚP z województwa łódzkiego:

  • i. A. Pietrucha Sp. z o.o. – producent wysoko specjalistycznych produktów z tworzyw sztucznych skierowanych do branży inżynierii lądowej i wodnej.
  • Alpaka Technika Studzienna Bartłomiej Sukiennik – producent rur studziennych, filtrów, głowic studziennych.
  • P.H.U. EUREX Janusz i Danuta Kędzia S.J. – producent wyrobów z drewna (drewno budowlane i profilowane), architektury ogrodowej, produkcji elementów wykończeniowych elewacji oraz wnętrz.
  • Medica Karolina Kabot (Szkilnik Design) – producent drewnianych, luksusowych umywalek i wanien.
  • Nomadream Sp. z o.o. – producent katamaranów i domów na wodzie.

Przez 4 dni firmy te miały możliwość prezentować swoje wyroby, odbywać rozmowy B2B, zapoznawać się z oczekiwaniami klientów, odkrywać wymogi i tendencje rynku. Producenci odbyli ponadto indywidualne spotkania z przedstawicielem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podczas których wymienili się informacjami o prowadzonej działalności, planach, oczekiwaniach, potrzebach oraz zainicjowali obszary i kierunki współpracy, zwłaszcza w odniesieniu do rynku krajów Zatoki Perskiej.

W programie misji do Dubaju, oprócz spotkań biznesowych umówionych dla wystawiających się firm na stoisku Województwa Łódzkiego, były też m.in. prezentacje ekspertów ds. rynku arabskiego oraz sektora budowlanego – Pana Macieja Białko, a także wizyta studyjna do specjalnej strefy ekonomicznej Sharjah International Airport Free Zone (SAIF Zone).

Podczas tej wizyty przedsiębiorcy dowiedzieli się m.in. o zasadach zakładania i prowadzenia działalności w ZEA, spodziewanych kosztach i ulgach, oferowanym polskim firmom zakładającym tutaj swój biznes.

Przedstawiciele Województwa Łódzkiego spotkali się także m.in. z reprezentantami Ministerstwa Energii i Infrastruktury Rozwoju oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAiH).