Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą, również zajęcia w szkołach artystycznych pozostają zawieszone do 10 kwietnia 2020 r.
Nie oznacza to jednak, że przez czas zagrożenia epidemicznego będziemy oddaleni od kultury i sztuki. Mimo, że do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej muzea, teatry, filharmonie i biblioteki przygotowały nowa ofertę dla swoich klientów czyli wirtualne zwiedzanie obiektów kultury i sztuki oraz internetowe uczestnictwo w koncertach i przedstawieniach.
Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę w internecie – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego zachęca do korzystania z kultury online, a i największa biblioteka cyfrowa w kraju notuje wzrost zainteresowania.
Wirtualne koncerty i spektakle to nieliczne z propozycji oferowanych przez filharmonie, opery i teatry. Wśród innych propozycji są także nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe i wywiady wideo z artystami. Zarówno duże, jak i małe muzea, centra sztuki i galerie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online; proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów.
Inną propozycja jest Wirtualna Rzeczywistość VR to nowe miejsce, w którym artyści mogą wystawiać swoje prace, które obejrzeć może każdy z nas nie wychodząc z domu. Przykładem niech będą Street-artowe grafiki zaprezentowano w wirtualnym starym metrze. Wiadomo, że tego typu obrazy trudno zebrać w jednym miejscu i pokazać je szerszej publiczności. Wirtualna rzeczywistość ten problem w ciekawy sposób eliminuje, bo widzowie, zakładając gogle VR, mogą przenieść się w dowolnie wybrane miejsce i obejrzeć zbiory wszystkich prac danego artysty w jednym miejscu. A przy okazji daje to artystom pole do popisu, gdyż w tej trudnej rzeczywistości artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin.
Aby pomóc ludziom kultury i sztuki w czasie zagrożenia epidemicznego ustalono pomoc socjalną dla twórców i artystów w trudnym położeniu materialnym, finansowanie odbywa się przez Fundusz Promocji Kultury, którego dysponentem jest Minister Kultury.
Innym, aczkolwiek też potrzebnym rodzajem pomocy dla artystów jest nasza aktywność w sieci, to rodzaj naszego wsparcia dla nich. Podziwiajmy oglądajmy, bierzmy udział w przedstawieniach, koncertach, sztukach, bo to pomaga artystom istnieć, a nam przetrwać ten trudny, spędzany w odizolowaniu od sztuki czas. Przedstawiamy kilka propozycji:
Teatr Wielki w Łodzi
- wirtualny spacer
- cyfrowe muzeum – historia Opery Łódzkiej oraz Teatru Wielkiego w Łodzi, ponad 9000 zdjęć, 300 programów, 200 plakatów i afiszy oraz prawie 900 kostiumów w prezentacji 3D,
- oferta edukacyjna – gry i zabawy dla najmłodszych
Teatr Muzyczny w Łodzi
Do akcji przyłączają się kolejne instytucje kultury, nie tylko prowadzone i współprowadzone przez resort kultury, ale także samorządowe, a te instytucje, które brały już w niej udział, poszerzają swoją ofertę. Ich zestawienie można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dostępne linki są w specjalnej zakładce Kultura w sieci
JŁ/VAK/MR