OPIS PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest uruchomienie, funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB). System ŁdB stanowi odpowiedź na rozdrobnienie instrumentów wsparcia biznesu w regionie oraz ma przysłużyć się konsolidacji regionalnego ekosystemu gospodarki m.in. poprzez modernizację kompetencji Sieci Doradczej, wzbogacenie portfolio Sieci o nowe i znacząco ulepszone usługi dla przedsiębiorstw, perspektywiczne wydarzenia dla biznesu, czy podniesienie kompetencji beneficjentów ostatecznych projektu (MŚP) m.in. poprzez cykle doradztw, szkoleń, programów pilotażowych oraz zintegrowane działania służące wzmocnieniu marki „Łódzkie dla Biznesu”, jako motoru napędowego rozwoju podmiotów regionalnej gospodarki. Komplet usług świadczonych w ramach projektu jest bezpłatny dla beneficjentów.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: „ŁÓDZKIE DLA BIZNESU” – Funkcjonowanie Sieci Doradczej (w tym hubu innowacji – SkyHub)
Trzonem konceptu jest Sieć Doradcza oraz SkyHub – efektywnie rozwijająca proces rozwoju działalności gospodarczych od ich powstania (start-up, młody koncept biznesowy), przez wsparcie
w codziennych wyzwaniach biznesu (pozyskiwanie źródeł finansowania, rozwój inwestycji, sieciowanie, czy wdrażanie innowacji i poszukiwanie partnerów biznesowych) po ekspansję międzynarodową. Sieć Łódzkie dla Biznesu to 7 biur doradczych, działających w różnych miastach województwa łódzkiego.
SkyHub natomiast to niekomercyjna przestrzeń w Łodzi, łącząca funkcje co-workingu
z komplementarnymi usługami doradczymi, serią warsztatów, prelekcji i eventów branżowych mających na celu stworzenie unikalnej, kreatywnej i przedsiębiorczej społeczności. W ramach oferty Sky Hub realizowane jest wsparcie doradcze, eksperckie, warsztaty czy wydarzenia networkingowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijających się działalności gospodarczych.
ZADANIE 2: „REGION PRZYSZŁOŚĆI” – nowe narzędzia i kompetencje w dyspozycji Sieci (skuteczniejsze kształtowanie systemu wsparcia gospodarki w oparciu o ideę Łódzkie dla Biznesu),
w tym przykładowo:
ZADANIE 3: „BIZNES PRZYSZŁOŚCI” – Podnoszenie kompetencji regionalnych MŚP poprzez realizację komplementarnych aktywności probiznesowych: m.in. konferencji, seminariów, eventów branżowych z bogatym programem merytorycznym wzmacniającym konkurencyjność regionalnego biznesu i jego pozytywny wizerunek), w tym np.:
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Cel główny projektu to funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB).
EFEKTY PROJEKTU:
Planowanym do osiągnięcia rezultatem jest docelowe wzmocnienie regionalnego ekosystemu gospodarczego (w tym jego innowacyjności, usieciowienia, konkurencyjności oraz odporności na zmiany gospodarcze) poprzez szereg działań podejmowanych przez Wnioskodawcę w okresie realizacji projektu, w tym m.in poprzez: wykorzystanie bezpłatnego doradztwa biznesowego, zwiększenie dostępności do wyspecjalizowanego wsparcia eksperckiego, podniesienie gotowości internacjonalizacyjnej MŚP z regionu (dywersyfikacja rynków zbytu), czy poprawę atrakcyjności inwestycyjnej regionu poprzez kompleksowo skrojone usługi dla biznesu.
FINANSOWANIE
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Działania FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP.
Wartość projektu wynosi: 13 035 880,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 11 080 498,00 PLN
OKRES REALIZACJI
1.01.2024 – 31.12.2026
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „InterEuropa – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki europejskie” dotyczy działań z obszaru umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na terenie Europy. Istotą projektu jest wsparcie biznesu oraz stworzenie efektu synergii pomiędzy podmiotami systemu gospodarczego będącego motorem napędowym ekspansji zagranicznej podmiotów regionalnej gospodarki, a bezpośrednim rezultatem projektu będą zagraniczne kontrakty handlowe.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
Zadanie 1: „Centrum Eksportu Europejskiego – hub eksportowy na Europę” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm w procesie internacjonalizacji, w poszukiwaniu zagranicznych partnerów biznesowych i inwestorów, nawiązywaniu relacji biznesowych, wymianie wiedzy i umiejętności, a także dostarczeniu informacji z zakresu warunków sprzedaży poszczególnych towarów i usług na rynki krajów europejskich. W ramach CEE powstanie Showroom oraz organizowane będą wydarzenia biznesowe o charakterze sieciująco/networkingowym w kraju i za granicą.
Zadanie 2: „Ekspansja – udział w międzynarodowych wydarzeniach targowo – wystawienniczych, połączonych z organizacją spotkań B2B” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm na obszarze Europy. W ramach działań przewiduje się udział w dziesięciu międzynarodowych wydarzeniach targowo-wystawienniczych co przyczyni się do zwiększenia szans dla uczestników poszczególnych wyjazdów na znalezienie partnerów i kontrahentów zagranicznych oraz nawiązania współpracy handlowej i wpłynie na pozytywne budowanie wizerunku firm oraz zwiększenie ich konkurencyjności. Przewidziany jest wyjazd na branżowe wydarzenia należące do najbardziej prestiżowych na świecie, przyciągających setki wystawców oraz tysiące klientów biznesowych z całego świata.
GRUPY DOCELOWE:
Grupą docelową projektu są przedsiębiorcy z województwa łódzkiego reprezentujący sektor MŚP, działający w ramach 6 regionalnych inteligentnych specjalizacji.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenie skali potencjału eksportowego firm
z sektora MŚP, zapewnienie mechanizmów pozwalających na efektywne umiędzynarodowienie regionalnej gospodarki poprzez tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i rozwijanie zaawansowanych form współpracy międzynarodowej oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw zaliczanych do grupy MŚP na arenie międzynarodowej.
EFEKTY PROJEKTU:
W ramach projektu zostaną stworzone warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w zakresie internacjonalizacji, które pozwolą przedsiębiorcom działać na rynkach zagranicznych. Kluczowym efektem projektu będzie możliwość zdobycia lub poszerzenia sieci kontaktów zagranicznych, promocji produktów na największych wydarzeniach targowo-wystawienniczych w Europie oraz wyposażenie w syntetyczną wiedzę odnośnie internacjonalizacji. Poprawa warunków i zapewnienia kompleksowości wsparcia w internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw w sposób bezpośredni i pośredni przełoży się na dywersyfikację oraz zwiększenie zasięgu eksportu MŚP z łódzkiego.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu wynosi: 6 942 576,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 5 901 189,60 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „Kierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki azjatyckie” ma na celu wsparcie umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na perspektywicznych rynkach Azji. Zaplanowane na lata 2024-2026 działania obejmują organizację misji gospodarczych na międzynarodowe wydarzenia targowo-wystawiennicze w wybranych krajach azjatyckich, w szczególności w Japonii (w tym na Światową Wystawę EXPO 2025 w Osace), Wietnamie, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także spotkań przygotowujących przedsiębiorców do wejścia na rynki państw azjatyckich, sesji networkingowych i B2B oraz misji przyjazdowych z udziałem przedsiębiorców z Azji.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez organizację spotkań z ekspertami, warsztatów i misji
Celem zadania jest doprowadzenie do wzrostu konkurencyjności firm z województwa łódzkiego poprzez stworzenie warunków sprzyjających ich internacjonalizacji. W ramach zadania planuje się organizację spotkań z ekspertami dla przedsiębiorców z regionu, przybliżających kulturę biznesu oraz merytorycznie przygotowujących do udziału w wydarzeniach wystawienniczych na obszarze wybranych państw azjatyckich stanowiących źródło wiedzy dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność eksportową na rynkach azjatyckich.
W wyniku realizacji zadania MŚP z regionu łódzkiego zostaną wyposażone w wiedzę niezbędną do aktywnego działania na rynkach wybranych państw azjatyckich, a także poznają specyfikę budowania relacji i współpracy z partnerami zagranicznymi.
Dodatkowo w ramach wzmocnienia działań targowo-wystawienniczych planowana jest organizacja spotkań networkingowych i sesji B2B z udziałem MŚP z województwa łódzkiego oraz firm z Azji, a także realizacja misji przyjazdowych przedsiębiorców zagranicznych, odpowiadających zapotrzebowaniu MŚP z naszego regionu.
ZADANIE 2: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich – ekspansja zagraniczna
Podstawowym celem zadania jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich. W ramach zadania planuje się organizację oraz zapewnienie udziału MŚP, których profil biznesowy jest zgodny z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami Województwa Łódzkiego, w międzynarodowych targach na terenie wybranych państw azjatyckich. Ze względu na wysoki potencjał do współpracy z przedsiębiorstwami z województwa łódzkiego zadanie obejmuje w szczególności Japonię, Wietnam, Koreę Południową i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Planowany jest udział MŚP z regionu łódzkiego w misjach gospodarczych na wydarzenia targowo-wystawiennicze zlokalizowane w objętych zadaniem państwach. Na większości tych wydarzeń zorganizowane będą stoiska wystawiennicze, na których będą mogli się zaprezentować przedsiębiorcy.
Udział w misjach na wydarzenia targowe w ramach zadania przyczyni się do rozwoju działalności i umiędzynarodowienia MŚP z województwa łódzkiego oraz zwiększenia zasięgu eksportowego oferowanych przez nie produktów i usług o nowe destynacje na kontynencie azjatyckim. MŚP z regionu zapoznają się z kulturą biznesową odwiedzanych państw Azji oraz nawiążą bezpośrednie relacje z potencjalnymi partnerami handlowymi.
ZADANIE 3: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez udział w Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace
Celem zadania jest wejście na rynek Japonii przedsiębiorców z regionu łódzkiego oraz ich promocja w trakcie Światowej Wystawy EXPO w Osace – najważniejszego wydarzenia gospodarczo-kulturalnego na świecie w 2025 roku.
EXPO 2025 w Osace odbędzie się w terminie 13.04-13.10.2025 r. Hasło przewodnie wystawy to “Designing Future Society for Our Lives – Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”. Organizatorzy przewidują udział 175 uczestników (krajów i organizacji międzynarodowych) oraz oczekują ok. 28 mln zwiedzających na terenie Wystawy. Prezentacja MŚP z Województwa Łódzkiego potrwa 7 dni i odbędzie się w okresie 27 kwietnia – 3 maja 2025 r. w Pawilonie Polski oraz w przestrzeniach na terenie EXPO 2025 i/lub miasta Osaka. W ramach naszego uczestnictwa w Wystawie Światowej zrealizowany zostanie szereg działań służących promocji MŚP z województwa łódzkiego w formie ekspozycji prezentującej ofertę przedsiębiorców z regionu łódzkiego, eventów, pokazów, warsztatów, seminariów, spotkań B2B itp.
Bezpośredni kontakt z lokalnym klientem oraz udział w wydarzeniach targowych jest niezbędny dla rozpoczęcia eksportu na rynek japoński. Udział przedsiębiorców z naszego regionu w EXPO 2025 będzie stanowił niepowtarzalną szansę na zaistnienie oraz budowanie relacji biznesowych w Japonii.
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego prowadzący działalność w ramach regionalnych inteligentnych specjalizacji Województwa Łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich, a także wsparcie procesu ich internacjonalizacji oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw. Umocni to wizerunek Województwa Łódzkiego jako regionu konkurencyjnego na arenie międzynarodowej i cennego partnera gospodarczego o globalnym potencjale.
EFEKTY PROJEKTU:
Dzięki realizacji projektu MŚP z województwa łódzkiego wezmą udział w wydarzeniach targowo-wystawienniczych na terenie Azji, w tym w Światowej Wystawie EXPO 2025 w japońskiej Osace. Ponadto, planowana jest organizacja spotkań dla przedsiębiorców przybliżających kulturę biznesową wybranych krajów azjatyckich oraz misji przyjazdowych zagranicznych podmiotów do województwa łódzkiego.
Efektem projektu będzie zwiększenie skali potencjału eksportowego MŚP z województwa łódzkiego oraz wzrost poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw z branż posiadających strategiczne znaczenie dla regionu.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu: 9 908 249,68 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 8 422 012,23 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
Woda jest najcenniejszym i najważniejszym zasobem dla ludzkości. Zmiana klimatu powoduje ograniczenia zasobów słodkiej wody, przez co w coraz większym stopniu staje się ona zasobem deficytowym, który musi być chroniony, oszczędzany i ponownie wykorzystywany. W tym kontekście ochrona ilości i jakości wód jest główną troską władz regionalnych i lokalnych w UE.
Reagująca na zmiany klimatu gospodarka wodna jest kluczowym elementem strategii adaptacji do zmian klimatu (COM/2021/82), która do 2050 r. ma doprowadzić UE do społeczeństwa odpornego na zmiany klimatu. W przypadku wody zmiany klimatu, potęgują zagrożenia i wzmacniają wpływ już istniejących obciążeń na ten kluczowy zasób. Partnerzy Gov4Water połączyli siły, na rzecz uczynienia swoich planów i procedur gospodarki wodnej bardziej odpornymi na zmiany klimatu. Dotyczy to zarówno nagłych katastrof (powodzie), jak i powolnych zdarzeń (susze, erozja). Wdrażanie adaptacyjnej gospodarki wodnej na terytoriach uczestniczących w projekcie, powinno się oprzeć na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, które dzięki zdolności do generowania informacji o stanie wód w czasie rzeczywistym, umożliwią różnym zainteresowanym stronom dostęp do nich i dzielenie się nimi w celu ułatwienia procesu decyzyjnego. Gov4Water jest realizowany w oparciu o formułę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami w zakresie wydajności systemów wodnych, wykorzystania zaawansowanych technologii i zwiększenia świadomości wszystkich podmiotów w celu wspierania inteligentnej gospodarki wodnej. Transfer dobrych praktyk między partnerami projektu oraz zdobyte doświadczenia pozwolą na opracowanie indywidualnych, regionalnych planów działań promujących inteligentne, wydajne i adaptacyjne zarządzanie zasobami wodnymi.
Projekt dążył będzie do rozpowszechniania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań niwelujących niedobór wody i zmniejszających stopień zanieczyszczenia wód m.in. poprzez wykorzystanie systemów informatycznych w zbieraniu danych dotyczących ich stanu.
Poprawa jakości danych o stanie wód, bardziej kompleksowe, precyzyjne i dostępne dane oddolne pozwolą na dokładniejszą ocenę możliwego wpływu zmian klimatu na gospodarkę wodną, a w konsekwencji usprawnienie procesu decyzyjnego w zakresie potrzebnych inwestycji lub rozwiązań organizacyjnych.
Projekt dostarczy jasnych, praktycznych instrukcji i wytycznych dotyczących kształtowania polityki zarządzania zasobami wodnymi w takich kwestiach, jak: generowanie danych o stanie wód w czasie rzeczywistym, przepływ danych i dostęp do nich, ułatwienie procesu decyzyjnego, scenariusze zarządzania oraz zaangażowanie zainteresowanych stron w celu zapewnienia gotowości na wypadek, gdy wody jest za mało i gdy jest jej za dużo.
1. AURI Autorità Umbra per Rifiuti e Idrico – Włochy (Partner wiodący)
2. Region of Murcia, Regional Directorate of Water – Hiszpania
3. Ministry of environment – Estonia
4. Województwo Łódzkie – Polska
5. Vas County Government Office – Węgry
6. Province of West Flanders – Belgia
7. Loire-Brittany The Water Agency – Francja
8. DREAM/Aquanova The Water Cluster – Francja
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Priorytet 2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa
Wartość projektu wynosi: 1 834 280,00 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 198 820,00 euro
W tym Dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 159 056,00 euro
1. Kick-off Meeting – Foligno, Włochy – 10 – 11.04.2024 r.
01 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2028 r.
Projekt FRONTSH1P uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Horyzont 2020, konkurs: H2020-LC-GD-2020 pn. „Building a low-carbon, climate resilient future: Research and Innovation in suport of the European Green Deal”.
Celem projektu jest wspieranie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego poprzez dostarczanie systemowych rozwiązań, które nie tylko odegrają istotną rolę w odbudowie po negatywnym społeczno-gospodarczym i środowiskowym wpływie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, lecz również wzmocnią regionalną transformację, a tym samym zrównoważenie środowiskowe, tworzenie nowych miejsc pracy i włączenie społeczne.
Ponadto, zaplanowano powielenie wypracowanych w międzynarodowym partnerstwie propozycji rozwiązań dla Województwa Łódzkiego do czterech innych europejskich regionów: Campania (Włochy), Stereá Elláda (Grecja), Região do Norte (Portugalia) i Friesland (Holandia).
W projekcie bierze udział 34. regionalnych, krajowych i zagranicznych partnerów, reprezentujących sektory: naukowy, społeczny, prywatny i publiczny.
Całkowity budżet projektu: 18 968 452,50 Euro
listopad 2021 – październik 2025
Projekt koncentruje się na analizie umiejętności/kompetencji pracowników systemu opieki zdrowotnej i socjalnej. Głównym celem projektu jest stworzenie programu szkoleniowego w zakresie zwiększania ich kompetencji, zgodnego z obowiązującymi standardami unijnymi.
W ramach projektu zostanie przeprowadzona analiza potrzeb w odniesieniu do kompetencji pracowników systemów służb społecznych (medycznych i socjalnych) oraz identyfikacja dobrych praktyk w systemach krajowych partnerów projektu, aby mogły powstać zintegrowane ramy kompetencji dla zawodów społecznych, na bazie których opracowany zostanie lokalny program nauczania kursu pilotażowego będącego odpowiedzią na obecne potrzeby społeczne względem służb opieki.
Projekt dofinansowany ze środków programu ERASMUS PLUS
Korpus solidarności UE Akcja 2 umiejętności i innowacje
Wartość projektu wynosi: 1 104 868,00 Euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 34 115,00 Euro
01.10.2023 – 30.09.2026
Kick-off Meeting – Dublin, Irlandia, 05-06.10.2023
Cel projektu: Stworzenie sieci dużych miast niebędących stolicami, dotkniętych przez problem depopulacji w celu promocji dobrych praktyk i rozwoju strategii kontroli depopulacji za pomocą silnych lokalnych struktur ekonomicznych oraz wzrost świadomości obywateli w zakresie mobilności w europejskich miastach
Cele szczegółowe:
Grupa docelowa: mieszkańcy, samorządy lokalne, centra regionalne, ośrodki badawcze (zainteresowane analizą procesu i identyfikacją nowych inicjatyw, mających na celu zapobieganie negatywnym efektom depopulacji na danym terytorium).
Celem projektu jest opracowanie efektywnego modelu współpracy publiczno-prywatnej na rzecz rozwoju innowacji, szczególnie w sferze usług w zakresie opieki zdrowotnej.
Final Results DeCoDe EN
Invitation to DeCoDe-Łódź
Minutes DeCoDe-Łódź
DeCoDe -Łódź -relacja
DeCoDe 2.meeting invitation
DeCoDe 2.meeting minutes
DeCoDe Newsletter nr 1 (PDF)
DeCoDe first meeting in Daugavpils
Głównym celem projektu było zwiększenie gospodarczego i społecznego wpływu działań związanych z waloryzacją dziedzictwa kulturowego poprzez poprawę powiązanych polityk i ułatwienie zaangażowania podmiotów prywatnych w zakresie ochrony, przywracania, waloryzacji i zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez partnerstwa między sektorem publicznym i prywatnym (PPP) oraz zastosowanie innowacyjnych instrumentów finansowych.
Cel został osiągnięty poprzez wymianę doświadczeń oraz wdrożenie dobrych praktyk w zakresie finansowania waloryzacji dziedzictwa kulturowego do głównego nurtu polityki regionalnej partnerów projektu (w przypadku Województwa Łódzkiego był to program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021 – 2027).
Nie dotyczy – projekt zakończony.
Projekt dofinansowany był ze środków programu INTERREG EUROPE
Wartość projektu wynosi: 1 467 665,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 247 515,25 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 119 250,00 euro
01.06.2018 – 30.11.2022
Wdrażanie Regionalnego Planu Działań w Województwie Łódzkim
Wydarzenie podsumowujące realizację projektu FINCH, 31.05.2022 r.
V Spotkanie Grupy Interesariuszy Regionalnych, 17.05.2021 r.
VII spotkanie Partnerów projektu FINCH, 18-19 stycznia 2021 r.
IV Spotkanie Grupy Interesariuszy Regionalnych, 20.02.2020 r.
VI spotkanie Partnerów projektu FINCH, 23-24 października 2019 r.
III Spotkanie Grupy Interesariuszy Regionalnych 24.07.2019 r.
V spotkanie Partnerów projektu FINCH, 12-13 czerwca 2019 r.
IV Spotkanie Partnerów projektu FINCH, 9-10.04.2019 r.
II Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektu FINCH, 7.05.2019 r.
III Spotkanie Partnerów projektu FINCH, 26-27.02.2019 r.
II Spotkanie Partnerów projektu FINCH, 6-7.11.2018 r.
I Spotkanie Interesariuszy Projektu FINCH, 25.09.2018 r.
Zaproszenie na I Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektu FINCH, 25.09.2018 r.
Zaproszenie do Grupy Interesariuszy Regionalnych projektu FINCH
Spotkanie Partnerów projektu FINCH, 3-4.07.2018 r.
FINCH ulotka PL
„Źródła finansowania dziedzictwa kulturowego” – przewodnik
Regionalny Plan Działań Województwa Łódzkiego
„Living Document” – Przewodnik w zakresie stosowania instrumentów finansowych i regulacji dotyczących współpracy z sektorem prywatnym
CE-Connector ma na celu pomoc w rozwoju startupów poprzez zniwelowanie luki finansowej w ramach funduszy dostępnych dla ich założycieli, budując zrównoważoną sieć powiązań między Aniołami biznesu, instytucjami publicznymi, przemysłem, a także ekosystemami regionów partnerskich.
W ramach projektu CE-Connector zostały utworzone fundusze współinwestycyjne przeznaczone dla innowacyjnych startupów, których działalność wpisuje się w wybrane strategiczne specjalizacje ujęte w Regionalnych Strategiach Innowacyjności. Ze środków funduszy doinwestowanych zostało 18 startupów (3 dla każdego kraju partnerskiego), przy czym każda inwestycja będzie realizowana przez grupę, przynajmniej trzech Aniołów Biznesu wraz z instytucjami publicznymi: grupy Aniołów Biznesu zapewnią 75 % kosztów inwestycji; dostawcy publiczni 25 % kosztów inwestycji w formie wkładu rzeczowego.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG CENTRAL EUROPE
Wartość projektu wynosi: 1 995 288,03 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 96 446,95 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 113 467,00 euro
01.04.2019 – 31.06.2022
Fundusz wspołinwestycyjny CE-Connector – zdobądź środki na rozwój swojego startupu
CE-Connector Days – Węgry (online), 24-25.11.2020 r.
Infografika
Broszura (wersja angielska)
Broszura (wersja polska)
E-book (wersja angielska)
Celem Projektu INNO PROVEMENT jest udoskonalenie polityk publicznych dotyczących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie dostosowania ich działalności innowacyjnej do wymogów Przemysłu 4.0. Projekt wpisuje się w ramy określone w Europejskiej Agendzie Cyfrowej będącej częścią Strategii Europa 2020.
Rezultatem projektu jest zwiększenie liczby MŚP wdrażających innowacje z obszaru Przemysłu 4.0. (internet rzeczy, big data, chmura obliczeniowa, druk 3D, elektroniczny bliźniak) oraz stosujących zaawansowane technologie z obszaru robotyki, automatyki, analizy i przetwarzania danych, prototypizacji, a także zwiększenie konkurencyjności MŚP na rynku polskim i rynkach zagranicznych, poprzez udoskonalenie regionalnych instrumentów wsparcia MŚP w zakresie cyfrowej modernizacji prowadzonej działalności.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Oś priorytetowa 1: „Wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji”
Wartość projektu wynosi: 1 767 671,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 481 043,45 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 181 975,00 euro
1. Ministry of Finance, Węgry – Lider Projektu
2. ICT Association of Hungary, Węgry
3. Ministry of Industry and Trade, Czechy
4. Region of Thessaly, Grecja
5. Marche Region, Włochy
6. Managing Authority of the Competitiveness and Internationalization Operational Programme – COMPETE 2020, Portugalia
7. Regional Council of Kainuu, Finlandia
8. Województwo Łódzkie, Polska
01.06.2018 – 31.05.2023
Noc Przemysłu 4.0
Raport „Przemysł 4.0 w MŚP i tradycyjnym przemyśle„
Wirtualne spotkanie tematyczne (14.05.2020)
III międzynarodowe warsztaty tematyczne – 19-20.11.2019 Lizbona
I Spotkanie regionalne w ramach projektu INNO PROVEMENT
Rekrutacja do Grupy Interesariuszy Regionalnych projektu INNOPROVEMENT
23-24 października 2018 – spotkanie inaugurujące projekt – Budapeszt (Węgry)
Regionalne Plany Działań partnerów projektu INNO PROVEMENT (w języku angielskim)
Newsletter nr 1
Newsletter nr 2
Newsletter nr 3
Newsletter nr 4
Celem projektu I –CARE-SMART było budowanie i wzmacnianie współpracy z organizacjami, które są w stanie dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie opieki zdrowotnej i opieki społecznej dla osób starszych.
W ramach projektu stworzono ponadnarodową otwartą platformę innowacji dla inteligentnej opieki nad osobami starszymi m.in. system powiadamiania służb ratunkowych, opieki koordynowanej, teleopieki i innych rozwiązań biznesowych dostosowanych do potrzeb seniorów z regionu łódzkiego. Wypracowano także szereg rozwiązań pozwalających odpowiedzieć na niezaspokojone wcześniej potrzeby osób starszych, w obszarze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. W wyniku projektu nawiązano liczne partnerstwa między władzami publicznymi, uniwersytetami, przedsiębiorstwami, podmiotami świadczącymi usługi opiekuńcze i opiekunami.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG CENTRAL EUROPE
Oś priorytetowa 1: „Współpraca w zakresie innowacji na rzecz zwiększania konkurencyjności”
Wartość projektu: 2 593 039,34 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 2 147 160,18 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 199 468,96 euro
01.05.2019 – 30.04.2022
27-28 czerwca 2019, Budapeszt, Węgry I-CARE SMART na pokładzie !
sierpień 2019, Wojewódzkie Dni Seniora
7 październik 2019, VII Kongres Biogospodarki
28 stycznia 2020, Genua, Włochy, Spotkanie międzynarodowe
23 lipca 2020, Spotkanie regionalne – grupy TASK4
23 lipca 2020, 26-27 kwietnia 2022, Bruksela, Belgia, Konferencja podsumowująca Projekt
Publikacje Projektu I-CARE-SMART, wersja językowa polska: Podręcznik „Metoda Co-creation”; Podręcznik „Seniorzy i biznes”
Publikacje Projektu I-CARE-SMART, wersja językowa angielska: https://programme2014-20.interreg-central.eu/Content.Node/I-CARE-SMART.html
Broszura Projektu I-CARE-SMART „Inteligentne rozwiązania dla osób starszych”
Celem projektu LCA4REGIONS była poprawa wydajności i wykorzystania instrumentów polityk regionalnych dotyczących zasobów naturalnych poprzez zastosowanie założeń modelu gospodarki cyrkularnej i metody oceny cyklu życia produktu (LCA). Projekt zakładał budowanie świadomości decydentów, kształtujących politykę rozwoju oraz kreowanie nowych postaw konsumentów w zakresie wykorzystania i wydobycia surowców naturalnych, ich obróbki, przetwarzania, sposobów dystrybucji czy ponownego wykorzystania.
W ramach projektu opracowano i udostępniono do wykorzystania szereg dokumentów umożliwiających praktyczne wykorzystanie LCA i metodologii pokrewnych (m.in. przewodnik dobrych praktyk, biuletyny projektu, dorobku autorskich wydarzeń w formule Peer Review – tzw. Transnational Leaning Journeys, eksperckie opracowania pokonferencyjne, filmy informacyjne etc.). Ponadto zintegrowano i zidentyfikowano potencjał edukacyjny, szkoleniowy, ekspercki i badawczo-rozwojowy na rzecz wdrażania LCA w regionie.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Wartość projektu wynosi: 1 719 759,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 461 795,15 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 163 413,00 euro
01.08.2019 – 31.10.2023
Kick Off Meeting (spotkanie wstępne partnerów projektu) – Bruksela 30.09-1.10.2019 r.
I regionalne spotkanie interesariuszy projektu – 14.11.2019 r.
I międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Litwa, 15-16.01.2020 r.
II międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Hiszpania, 16-18.06.2020 r.
II regionalne spotkanie interesariuszy projektu – 23.09.2020
III międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Finlandia, 20-22.10.2020 r.
III spotkanie Interesariuszy Regionalnych – Łódź, 03.12.2020 r.
IV międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Słowenia, 25-27.05.2021 r.
„Kolej Zielonych Prędkości w Łódzkiem” – IV spotkanie Interesariuszy Regionalnych Projektów: REPLACE, LCA4Regions, DeCarb, 27.07.2021 r.
V międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Województwo Łódzkie 28-30.09.2021 r.
VI międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Włochy, 22-24.11.2021 r.
„Cyrkularna perspektywa dla gospodarki regionu 2022+” – V spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: LCA4Regions, Replace, GPP4Growth, DeCarb, 24.02.2022 r.
VII międzynarodowe spotkanie partnerów projektu LCA4Regions – Portugalia , 16-17.03.2022 r.
Spotkanie w Regionie Satakunta – Finlandia, 12-13.04.2022 r.
Spotkanie partnerów projektu LCA4Regions w Brukseli – Belgia, 12.05.2022 r.
“LCAkcja dla Regionu” – VI spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: LCA4Regions, Replace, GPP4Growth, 29.06.2022 r.
Celem projektu ARRIVAL REGIONS było budowanie i wzmacnianie współpracy
z organizacjami zajmującymi się problemami migrantów, spośród których największą grupę w województwie łódzkim stanowią obywatele Ukrainy. W projekcie ARRIVAL REGIONS przedstawiciele środowiska naukowego, biznesu, organizacje społeczne, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne mają możliwość nawiązania współpracy w celu diagnozy potrzeb obywateli Ukrainy oraz wypracowanie modelowych rozwiązań w zakresie usług publicznych dla migrantów i na ich rzecz.
W ramach projektu wypracowano katalog dobrych praktyk (innowacyjnych praktyk społecznych) dotyczących integracji obywateli spoza Unii Europejskiej, stworzono strategię innowacyjności społecznej dla obywateli spoza UE, a także opracowano przez wszystkich partnerów projektu raport, obejmujący szczegółowe wskazówki dotyczące integracji obywateli spoza UE przedstawiono władzom lokalnym i regionalnym, które są odpowiedzialne za kwestie społeczne.
Nie dotyczy – projekt zakończony.
Projekt dofinansowany ze środków programu INTERREG CENTRAL EUROPE
Wartość projektu wynosi: 2 204 872,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 114 877,50 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 135 150,00 euro
01.04.2019 – 31.03.2022
Celem projektu był rozwój gospodarki cyrkularnej poprzez udoskonalanie instrumentów polityki regionalnej, a także dążenie do zapewnienia poprawy zarządzania, wdrażania i monitorowania działań z zakresu polityki regionalnej, które miały za zadanie ułatwienie przedsiębiorstwom transformacji z liniowych modeli biznesowych, na modele powiązane z gospodarką o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym stymulowaniu zrównoważonego rozwoju. Główne zamierzenie projektu dotyczyło wykorzystania i rozwoju rozwiązań politycznych oraz działań skupiających się na identyfikacji, wartościowaniu, szacowaniu potencjału i finansowaniu poszczególnych etapów „życia” produktu, powiązanych w cyrkularne łańcuchy wartości. Działania te będą skutkować nowymi projektami lokalnymi i międzyregionalnymi.
REPLACE opracował system tzw. benchmarkingu i wzorce poziomu cyrkularnej gospodarki, które zawarte został w dokumentach projektu i udostępnione do wykorzystania wraz z zasobem dobrych praktyk, a także zintegrowanym potencjałem eksperckim i badawczo rozwojowym.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Oś priorytetowa 4: „Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami”
Wartość projektu wynosi: 1 694 570,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 374 769,50 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 127 561,00 euro
01.08.2019 – 31.10.2023
Spotkanie partnerów projektu w Leeuwarden (Holandia), 2 – 5.12.2019 r.
I Webinar Edukacyjny + Spotkanie Grupy Sterującej, 01.04.2020 r.
„Zarządzanie gospodarką cyrkularną w przedsiębiorstwach” – I Spotkanie Interesariuszy Regionalnych Projektów: REPLACE, LCA4Regions i Green Hub, 23.09.2020
„Kolej Zielonych Prędkości w Łódzkiem” – II Spotkanie Interesariuszy Regionalnych Projektów: REPLACE, LCA4Regions, DeCarb, 27.07.2021 r.
II Międzynarodowe spotkanie partnerów + wizyta studyjna w Heraklionie na wyspie Kreta (Grecja), 6 – 8.10.2021 r.
Spotkanie w ramach 19. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast: prezentacja projektu i nowych możliwości współpracy, 10.2021 r.
„Cyrkularna perspektywa dla gospodarki regionu 2022+” – III Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: REPLACE, LCA4Regions, GPP4Growth, DeCarb 24.02.2022 r.
Spotkanie partnerów + wizyta studyjna w Saint-Denis na wyspie Reunion (Francja), 31.05 – 3.06.2022 r.
“LCAkcja dla Regionu” – IV Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: REPLACE, LCA4Regions, GPP4Growth, 29.06.2022 r.
https://www.interregeurope.eu/replace/
Celem projektu GPP4Growth był wzrost stosowania zielonych zamówień publicznych (ang. Green Public Procurement – GPP). W praktyce, działania projektu zmierzały do wzrostu wykorzystania pro-ekologicznych zapisów, których stosowanie umożliwia prawo zamówień publicznych, w tym m.in. kryterium kosztu życia produktu, oznakowania ekologicznego, itp., które służyły poprawie stanu środowiska naturalnego.
W ramach projektu przygotowano analizę funkcjonowania systemu zamówień publicznych, w szczególności zielonych zamówień publicznych oraz opracowania przykładowych „zielonych” zamówień zrealizowanych w województwie łódzkim. W ramach projektu upowszechniano wzorcowe „zielone“ zamówienia publiczne z regionu, w tym demonstracyjny budynek basenu pasywnego w Sulejowie.
Projekt przyczynił się także do zwiększenia kompetencji pracowników administracji publicznej zaangażowanych w jego realizację w zakresie stosowania zielonych zamówień publicznych.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Wartość projektu wynosi: 1 734 769,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 454 797,95 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 146 928,00 euro
01.01.2017 – 31.12.2021
Projekt GPP4Growth w ramach Programu INTERREG EUROPA uzyskał dodatkowe wsparcie na działania związane z zapobieganiem negatywnym skutkom pandemii COVID-19 na gospodarkę i stan środowiska UE.
Realizacja projektu została przedłużona do 31 grudnia 2022 r.
Dodatkowy budżet dla Województwa Łódzkiego: 17 087,70 euro
(w tym wkład własny: 2 563,16 euro,
dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 14 524,55 euro).
II Spotkanie Partnerów projektu GPP4Growth, 14-16 listopada 2017 r.
III Spotkanie Obserwatorów Regionalnych, 25 kwietnia 2018 r.
III Spotkanie Partnerów Projektu GPP4Growth, 15-17 maja 2018 r
Wizyta studyjna dotycząca dobrych praktyk w obszarze zielonych zamówień publicznych Wexford (Irlandia) 2-4 października 2018 r.
Wizyta studyjna dotycząca praktycznego wykorzystania zielonych zamówień publicznych jako narzędzia do stopniowego budowania w pełni zrównoważonej prowincji Antwerpii ( 27-28 marzec 2019 r.)
Warsztaty dotyczące monitorowania zielonych zamówień publicznych, Jelgawa (Łotwa), 11-13 czerwca 2019 r.
VI spotkanie Grupy Interesariuszy Regionalnych
Międzyregionalna konferencja: Zielone zamówienia publiczne – Sliema, Malta 10-11.12.2019 r.
GPP4Growth w ramach konferencji w ramach projektu pn. „Koordynacja i rozwój ekonomii społecznej w województwie łódzkim” 11.12.2019 r.
„Cyrkularni w Biznesie”: Wdrażanie Regionalnego Planu Działań w Województwie Łódzkim – GPP4Growh
Spotkanie regionalne dotyczące budowania synergii z instrumentami finansowymi UE w celu zwalczania negatywnych skutków pandemii COVID-19
GPP4Growth: Synergiczne działania dotyczące promowania zielonych zamówień publicznych w czasie pandemii COVID-19
Warsztaty dotyczące monitorowania zielonych zamówień publicznych w regionach partnerskich projektu GPP4Growth w czasie pandemii COVID-19 i sytuacji kryzysowych, 27.06.2022 r.
II Spotkanie regionalne oraz dzień informacyjny, 29.06.2022 r.
GPP4Growth: Warsztaty dotyczące zielonych zamówień publicznych na rzecz przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19 i sytuacji kryzysowych, Mediolan (Włochy), 7-8.07.2022 r.
Działanie A1.1 Korzyści, bariery i możliwości związane z zielonymi zamówieniami publicznymi w regionach europejskich
Działanie A1.2 Najlepsze praktyki stosowania zielonych zamówień publicznych w Unii Europejskiej
Działanie A1.3 Najlepsze polityki, plany i kryteria dotyczące stosowania zielonych zamówień publicznych w Unii Europejskiej
Działanie A1.3b Zalecenie w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami poprzez zastosowanie zielonych zamówień publicznych
Działanie A1.4 Czynniki oddziałujące na udział przedsiębiorstw z kluczowych sektorów GPP4Growth w zielonych zamówieniach publicznych i procedurach przetargowych
Działanie A2.1 Wnioski ze spotkań z kluczowymi interesariuszami
Działanie A2.1b Sprawozdanie podsumowujące spotkania Grup Interesariuszy Regionalnych GPP4Growth
Działanie A3.1 Podsumowanie warsztatów na temat różnych podejść do zielonych zamówień publicznych
Działanie A3.2 Raport z warsztatów na temat oznakowania ekologicznego w zamówieniach publicznych
Działanie A3.3 Monitorowanie zielonych zamówień publicznych
Działanie A3.4 Wizyta studyjna dotycząca dobrych praktyk w zakresie wdrażania zielonych zamówień publicznych Prowincja Antwerpia 27-28 marca 2019 r.
Działanie A3.4b Warsztaty w ramach projektu GPP4Growth: GPP w Irlandii
Działanie A3.5 GPP4Growth – Międzynarodowa konferencja: zielone zamówienia publiczne
Działanie A4.1 Koszt Cyklu Życia Produktu (Life Cycle Costing – LCC)
Podręcznik dobrych praktyk
Newsletter #1
Newsletter #2
Newsletter #3
Newsletter #4
Newsletter #5
Newsletter #6
Celem projektu DeCarb było wsparcie regionów europejskich intensywnie wykorzystujących węgiel w przechodzeniu na czystą energię bez uszczerbku dla stabilności społecznej i gospodarczej.
W ramach projektu opracowano plan działań dla regionu łódzkiego, który zawiera opis charakteru działań, które powinny zostać wdrożone, ramy czasowe, zaangażowane podmioty, a także ewentualne koszty i źródła finansowania. Projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości władz publicznych oraz pracowników Partnerów odnośnie potrzeby planowania z wyprzedzeniem nowego koszyka energetycznego (zmiana stopnia udziału różnych źródeł produkcji energii), a także popularyzacji prowadzenia dialogu publicznego w celu rozwiązania konfliktów i budowania porozumienia w sprawie transformacji wśród sektora energetycznego oraz zwiększenia wiedzy na temat planowania potrzeb przekwalifikowania siły roboczej i zagospodarowania terenu po zakończeniu wydobycia węgla.
Nie dotyczy – projekt zakończony
Projekt dofinansowany ze środków programu INTERREG EUROPE
Oś priorytetowa 3: „Gospodarka niskoemisyjna”
Wartość projektu wynosi: 1 807 739,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 536 578,15 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 167 956,00 euro
01.06.2018 – 31.05.2023
Kick-off Meeting – Stara Zagora, Bułgaria, 27-28.06.2018
Wizyta studyjna – Rekultywacja gruntów pokopalnianych, Brandenburgia 6-7.11.2019
I Regionalne spotkanie Interesariuszy projektu DeCarb, Łódź, 21.11.2018
II Regionalne spotkanie Interesariuszy projektu DeCarb, Łódź, 26.04.2019
III Regionalne spotkanie – 19 września 2019 r., Łódź
IV Regionalne spotkanie – Program Rozwój Lokalny, Łódź, 25.06.2019
V Regionalne spotkanie – „Kolej Zielonych Prędkości w Łódzkiem”, Łódź, 27.07.2021
Wizyta studyjna i warsztaty – „Potrzeby przekwalifikowania zawodowego w gospodarkach dotkniętych dekarbonizacją” – Aalborg, Dania, 08-09.09.2021
„Zarządzanie ryzykiem w dekarbonizacji i energetyka obywatelska” – Velenje, Słowenia,20-21.09.2022 r.
Newslettery
Raporty
Celem Projektu AQUARES był rozwój i usprawnienie polityki regionów europejskich w zakresie ponownego wykorzystywania wody. Działania w Projekcie skupiały się m. in. na identyfikacji realnych strategii ponownego wykorzystania wody w celu przeciwdziałania nieefektywnemu wykorzystaniu wody, zabezpieczeniu ochrony zbiorników wodnych, zaangażowaniu niewykorzystanych narzędzi finansowania UE, a także promowaniu publicznego dialogu w celu przeciwdziałania sprzecznym interesom w sektorze ponownego wykorzystania wody.
Głównym rezultatem projektu było udoskonalenie regionalnych instrumentów wsparcia w zakresie gospodarki wodnej oraz finansowania nowych projektów dotyczących ponownego wykorzystania wody i ogólnie pojętej zrównoważonej gospodarki wodnej. Projekt przyczynił się także do zwiększenia kompetencji pracowników administracji publicznej zaangażowanych w jego realizację w zakresie skutecznego wspierania polityki ponownego wykorzystania wody.
Nie dotyczy – projekt zakończony.
Projekt dofinansowany był ze środków programu INTERREG EUROPE
Oś priorytetowa 4: „Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami”
Wartość projektu wynosiła: 1 835 546,00 euro
W tym dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 1 544 231,20 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 146 837,00 euro
AQUARES skupia 10 partnerów z 9 krajów odpowiedzialnych i zaangażowanych w działania na rzecz jakości środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami, w tym efektywnego gospodarowania wodą poprzez ponowne jej wykorzystanie oraz zapewnienie ochrony akwenów wodnych.
01.06.2018 – 31.05.2023
Kick-off Meeting – Murcia, Hiszpania – 07-08.06.2018
Zaproszenie do Grupy Interesariuszy Regionalnych projektu AQUARES
I Regionalne spotkanie w ramach Projektu AQUARES 10.09.2018
Newsletter nr 1 (grudzień 2018)
II Regionalne spotkanie Interesariuszy projektu AQUARES 26.04.2019
Newsletter nr 2 (maj 2019)
Dobre praktyki województwa łódzkiego dotyczące technologii odzysku i ponownego użycia wody (Wizyta studyjna 16-17.10.2019 r.)
Newsletter nr 3 (listopad 2019)
Informacja prasowa (kwiecień 2020)
Podsumowanie międzynarodowych warsztatów na temat technologii i standardów monitorowania jakości wody odzyskanej (Oldenburg, 3-5.03.2020)
Newletter nr 4 (maj 2020)
Informacja prasowa (październik 2020)
Newsletter nr 5 (listopad 2020)
Spotkanie interesariuszy projektu AQUARES, 23.06.2021
Regionalny Plan Działania
Informacja prasowa (listopad 2021)
Spotkanie partnerów projektu na Łotwie poświęcone implementacji regionalnych planów działań (17-18.05.2022 r.)
Projekt „Łódzkie dla biznesu – rozwój na plus” dotyczy kompleksowego systemu wsparcia gospodarki w województwie łódzkim. Trzon projektu stanowi Sieć Doradcza efektywnie rozwijająca proces internacjonalizacji MŚP oraz skuteczna promocja atrakcyjności gospodarczej regionu na arenie międzynarodowej dzięki szeregowi aktywności internacjonalizacyjnych. W ramach przedsięwzięcia planowane jest uruchomienie następujących mechanizmów:
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Działanie II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, poddziałanie II.2.2. Promocja gospodarcza regionu Wartość projektu wynosi: 9 825 470,83 PLN Wartość dofinansowania z UE: 7 446 171,32 PLN.
1.09.2021 – 30.09.2023
Głównym celem projektu jest zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej województwa poprzez zbudowanie sieci współpracy z podmiotami z innych europejskich regionów.
Zwiększenie poziomu handlu zagranicznego sektora MŚP poprzez opracowanie i promocję kompleksowej oferty handlowej i współpracy przedsiębiorców z województwa łódzkiego w krajach Beneluksu.
Wartość projektu wynosi: 1 771 624,20 złotych
Wartość dofinansowania z UE: 1 381 438,43 złotych
01.03.2017 – 31.12.2023
Celem projektu jest zwiększenie wartości eksportu firm z branż posiadających strategiczne znaczenie dla gospodarki regionu łódzkiego poprzez umożliwienie im udziału w odpowiednio dobranych dla danej branży zagranicznych wydarzeniach o charakterze gospodarczych, takich jak targi i misje gospodarcze. Działania ujęte projektem mają na celu stały i długotrwały rozwój sektora MŚP.
Projekt ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności firm z województwa łódzkiego poprzez stworzenie warunków sprzyjających ich internacjonalizacji oraz przynieść wymierne efekty w postaci zagranicznych kontraktów handlowych, zawartych przez przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie.
5 976 800,00 PLN
4 130 308,95 PLN
01.01.2017 – 31.12.2023
Głównym celem projektu jest zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej województwa łódzkiego poprzez budowanie sieci współpracy z podmiotami z innych regionów europejskich poprzez m. in. zwiększenie poziomu handlu zagranicznego sektora MŚP, a także tworzenie w regionie partnerstw na rzecz współpracy międzynarodowej, wzrostu poziomu eksportu i zdobywania nowych rynków zbytu oraz stworzenie przestrzeni spotkań dla pionierów i innowatorów w Brukseli.
Projekt zakłada wsparcie przedsiębiorców w nawiązaniu bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi kontrahentami z terenu Beneluksu poprzez m. in. Funkcjonowanie Punktu Wsparcia Inwestora w strukturach Domu Łódzkiego w Brukseli jako biura promocji handlu i inwestycji dla przedsiębiorstw z województwa łódzkiego, organizację wydarzeń o charakterze targowo-wystawienniczym, seminariów, konsultacji, wizyt studyjnych, forów, konferencji, spotkań networkingowych i biznesowych, akcji promujących produkty i usługi przedsiębiorców z województwa łódzkiego na terenie Beneluksu. W ramach projektu zostanie stworzenie aplikacji mobilnej zawierającej m. in. dane o specyfice rynków poszczególnych krajów, dostępnych kanałach dystrybucji, odbywających się wydarzeniach targowych, branżowych, wykaz przydatnych kontaktów i potencjalnych partnerów handlowych z terenu Beneluksu oraz praktyczne porady dla przedsiębiorców
2 392 494,00 PLN
1 817 132,00 PLN
01.10.2020 – 31.12.2023
Umożliwienie przedsiębiorstwom z województwa łódzkiego stworzenia oferty produktów konkurencyjnych na rynku międzynarodowym w jednym z kierunków globalnego rozwoju, którym jest gospodarka cyrkularna, a także zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej woj. łódzkiego poprzez budowanie sieci współpracy z podmiotami z innych regionów europejskich.
Projekt przyczyni się do wzrostu konkurencyjności firm z regionu łódzkiego na rynku europejskim i włączenia przedsiębiorców w międzynarodowy nurt korzyści płynących z wdrażania rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Pozwoli także na internacjonalizację działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego w ramach sieci współpracy gospodarczej poprzez aktywny udział w spotkaniach, seminariach, wizytach studyjnych, sesjach brokerskich z zakresu gospodarki cyrkularnej, umożliwiający międzynarodową wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz europejskich rozwiązań biznesowych, a także zbudowanie sieci współpracy.
933 160,00 PLN
712 791,50 PLN
01.08.2019 – 31.12.2023
Zwiększenie wartości eksportu firm z naszego regionu. Jako rynki docelowe prowadzonych działań wybrano 8 zagranicznych regionów partnerskich: Bawaria, Badenia-Wirtembergia (Niemcy), Styria (Austria), obwody winnicki i wołyński (Ukraina), obwód witebski (Białoruś), okręg wileński (Litwa), Daugavpils (Łotwa). Dla tych rynków wybrano 3 branże strategiczne:
01.01.2018 -31.12.2019
Głównym celem projektu była promocja gospodarcza łódzkich strategicznych sektorów gospodarczych na arenie międzynarodowej poprzez budowanie sieci międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego poprzez rozwój powiązań gospodarczych pomiędzy MŚP z regionu łódzkiego działającymi w regionalnych inteligentnych specjalizacjach (RIS) a partnerami zagranicznymi.
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Działanie II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, poddziałanie II.2.2. Promocja gospodarcza regionu
Wartość projektu wynosiła: 4 416 996,96 złotych
Wartość dofinansowania z UE: 3 052 396,28 złotych
Relacje z misji gospodarczych dostępne są pod linkami
Chiny: https://www.lodzkie.pl/component/k2/chiny-lodzkie-misja-gospdoarcza
ZEA: https://biznes.lodzkie.pl/za-nami-misja-gospodarcza-w-dubaju/
W misji gospodarczej do Chin wzięły udział następujące firmy:
1.Zakłady Drobiarskie Drob Bogs
2. Chrupex
3. ZPHU Moryń
4. Ichem
5. OSM WART-MILK
6. Wiatrowy Sad Grażyna Wiatr
7. SelfMaker
8. LennyLamb
9. Oilmedica Sp. z o. o.
10. Skalar Bajurscy spółka jawna
11. Jagoda JPS
12. Consay
W misji gospodarczej do ZEA wzięły udział następujące firmy:
1. Oilmedica Sp. z o. o.
2. Efektima
3. Vasco Official Gel Polish
4. Supply Nails
5. Medic Natural Cosmetics Sp. J.
6. Brawo R. Biegański, K. Biegańska Sp. J.
7. IP Polska Sp. z o. o.
8. Cardinal Pharma S.A.
9. Opharm Sp. z o. o.
10. Euroleki Sp. z o. o., Sp. K.
11. Dermoklinika-Centrum Medyczne S.C.
12. ERBI S.C.
Projekt został zakończony w dniu 31.12.2021 r.
OKRES REALIZACJI
maj 2019 – grudzień 2021
Projekt „Łódzkie dla biznesu – umiędzynarodowienie działalności gospodarczej Województwa Łódzkiego w Chinach” dotyczy działań z obszaru umiędzynarodowienia i promocji gospodarczej strategicznych sektorów województwa łódzkiego na obszarze Chin, poprzez organizację i udział w przedsięwzięciach ukierunkowanych na zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej regionu
W ramach przedsięwzięcia funkcjonują następujące mechanizmy:
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Działanie II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, poddziałanie II.2.2. Promocja gospodarcza regionu.
Wartość projektu wynosi: 1.899.836,37 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 1.322.405,80 PLN
2021-04-01 – 2023-12-31
Informacje wkrótce
Projekt polegał na udziale w międzynarodowym wydarzeniu gospodarczym, jakim była Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju oraz prowadzeniu działań ukierunkowanych na umiędzynarodowienie działalności gospodarczej przedsiębiorstw z województwa łódzkiego i budowanie międzynarodowej przewagi konkurencyjnej Łódzkiego, jako atrakcyjnego obszaru gospodarczego w kontaktach z rynkiem Bliskiego Wschodu.
Wzrost inwestycji zagranicznych oraz rozwój eksportu poprzez promocję oferty MŚP podczas wystawy EXPO Dubaj 2020 i ich udział w spotkaniach biznesowych, a także zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa łódzkiego poprzez umiejętne i systematyczne działania promujące jego potencjał ekonomiczny.
2.347.444,55 PLN
1.711.524,61 PLN
01.06.2020 – 30.06.2022
Strona projektu: www.biznes.lodzkie.pl/expodubaj/
Projekt „Lodzkie4business+” dotyczy kompleksowego wsparcia biznesu w województwie łódzkim. W ramach przedsięwzięcia funkcjonują następujące mechanizmy:
Projekt „Lodzkie4business+” to połączenie wszystkich dotychczasowych pojedynczych działań w całość i skupienie ich pod jednym wspólnym szyldem.
Cele projektu:
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Działanie II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, poddziałanie II.2.2. Promocja gospodarcza regionu
Wartość projektu wynosi: 8 630 462,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 6 281 081,81 PLN
01.04.2019 – 31.08.2021
Celem projektu jest poprawa jakości obsługi inwestora w samorządach Województwa Łódzkiego dzięki wprowadzeniu standaryzacji zalecanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. Dążeniem jednolitego podejścia do obsługi inwestora jest uzyskanie lepszej, sprawniejszej i bardziej profesjonalnej obsługi inwestora w samorządzie, co z kolei wpłynie pozytywnie na wizerunek gminy czy powiatu i jej ocenę jako miejsca do lokowania inwestycji. W szerszym ujęciu – samorząd przyjazny inwestorowi, to także samorząd przyjazny przedsiębiorcy – niezależnie od jego planów inwestycyjnych.
W województwie łódzkim projektem objętych zostało 81 jednostek samorządu terytorialnego, z których minimum 40 wdroży standardy obsługi inwestora. Efektem wdrożenia standardów przez poszczególne samorządy ma być wysoki poziom obsługi przedsiębiorców zainteresowanych realizacją nowej inwestycji na terenie danej gminy czy powiatu.
Korzyści dla samorządów Województwa Łódzkiego objętych projektem:
Gminy uczestniczące w projekcie uprawnione będą do uzyskania certyfikatu wdrożenia standardów obsługi inwestora w samorządzie.
Certyfikat poświadczy, że gmina przeszła z sukcesem przez trzy fazy projektu: szkolenia, indywidualne doradztwo i wdrożenie standardów obsługi inwestora.
Samorządy uczestniczą w realizowanych działaniach bezpłatnie, a obowiązkowy wkład własny na poziomie 10% jest wnoszony wyłącznie bezgotówkowo w formie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych na dedykowane szkolenia w czasie pracy. Istotne jest to, że samorządy objęte wsparciem nie ponoszą ryzyka realizacji projektu, w tym odpowiedzialności za jego rozliczenie, kontrolę i osiągnięcie wskaźników, a jedynie korzystają z bezpłatnego wsparcia w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą Euro Innowacje Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Garbary 100/11, 61-757 jako Partnerem Wiodącym.
Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój
Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne
Wartość projektu wynosi: 1 996 517,52 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 1 795 637,52 PLN
1.12.2019 – 31.12.2021 r.
Zakończona.
1. Gmina Sulejów
2. Gmina Rozprza
3. Gmina Miasto Sieradz
4. Miasto Zduńska Wola
5. Gmina Lubochnia
6. Gmina Koluszki
7. Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli
8. Gmina Drzewica
9. Gmina Sędziejowice
10. Gmina Zelów
11. Gmina Krośniewice
12. Powiat Piotrkowski
13. Gmina Brójce
14. Gmina Kleszczów
15. Gmina Rzgów
16. Gmina Gorzkowice
17. Gmina Wieruszów
18. Powiat Tomaszowski
19. Gmina Biała Rawska
20. Gmina Paradyż
21. Gmina Miasta Głowno
22. Gmina Godzianowice
23. Miasto Brzeziny
24. Gmina Tuszyn
25. Gmina Zgierz
26. Miasto Rawa Mazowiecka
27. Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki
28. Gmina Bedlno
29. Miasto Bełchatów
30. Powiat Sieradzki
31. Gmina Radomsko
32. Gmina Białaczów
33. Gmina Żychlin
34. Gmina Konstantynów Łódzki
35. Gmina Tomaszów Mazowiecki
36. Gmina Łubnice
37. Gmina Bolimów
38. Gmina Sokolniki
39. Powiat Bełchatowski
40. Gmina Zduńska Wola
41. Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim
42. Gmina Miasto Ozorków
43. Starostwo Powiatowe w Wieluniu
44. Gmina Strzelce Wielkie
45. Gmina Regnów
46. Gmina i Miasto Szadek
47. Gmina Moszczenica
48. Miasto Łowicz
49. Gmina Klonowa
50. Gmina Burzenin
51. Gmina Brzeźnio
52. Gmina Warta
53. Gmina Będków
54. Gmina Wartkowice
55. Powiat Łowicki
56. Gmina Gidle
57. Miasto Radomsko
58. Urząd Miejski w Pajęcznie
59. Gmina Witonia
60. Starostwo Powiatowe w Poddębicach
61. Gmina Łanięta
62. Powiat Pajęczański
63. Gmina Zduny
64. Starostwo Powiatowe w Brzezinach
65. Gmina Dobryszyce
66. Gmina Czarnocin
67. Gmina Gomunice
68. Gmina Dalików
69. Gmina Świnice Warckie
70. Gmina Jeżów
71. Gmina Brąszewice
72. Gmina Cielądz
73. Gmina Głuchów
74. Gmina Rawa Mazowiecka
75. Gmina Galewice
76. Starostwo Powiatowe w Łasku
77. Gmina Nowe Ostrowy
78. Miasto Łęczyca
79. Gmina Rząśnia
80. Gmina Łask
81. Gmina Miasto Zgierz
Strona projektu: Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa łódzkiego»