Ludzie młodzi nie powinni lekceważyć zakażenia koronawirusem, oni mogą chorować. Poza tym przenoszą infekcję na inne osoby, na seniorów, co może być kwestią życia lub śmierci – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Chciałbym powiedzieć ludziom młodym: nie jesteście niezwyciężeni, ten wirus może was skazać na wielotygodniowy pobyt w szpitalu, a nawet zabić. A nawet jeśli nie zachorujecie, to wasza decyzja o tym, gdzie się przemieścić dla kogoś innego może być kwestią życia lub śmierci – alarmuje dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że każda osoba może zostać zakażona wirusem SARS-CoV-2. Każda osoba, bez względu na wiek, może też zachorować. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, mniej odporne na infekcje. Decydujące znaczenie ma tu ogólny stan zdrowia i współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba sercowo-naczyniowa. Na te schorzenia coraz częściej cierpią również ludzie w średnim wieku, np. z powodu otyłości.

Nigdy też nie ma pewności, jak zareaguje dany organizm. Dziennik „The Sun” podał, że z powodu koronawirusa zmarła 21-letnia kobieta pochodząca z Wielkiej Brytanii bez żadnych chorób towarzyszących. Dr Rosena Allin-Khan powiedziała BBC, że na oddziale intensywnej terapii ratowała już trzydziesto- i czterdziestolatków zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, którzy dosłownie „walczyli o życie”.

Źródło: www.tvp.info

JŁ/MR