9 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zostały podpisane umowy dotyczące wsparcia dla domów pomocy społecznej w ramach programu „Łódzkie Pomaga”. O szczegółach programu realizowanego przez samorząd województwa łódzkiego poinformowali podczas konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Ziemba oraz Ewa Marciniak, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. W konferencji wzięli też udział radni Sejmiku WŁ: Ewa Wendrowska, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Antczak i Janusz Ciesielski.
To pracownicy domów pomocy społecznej będą korzystać z możliwości finansowych, jakie daje program „Łódzkie Pomaga” – podkreślił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – W skali naszego regionu te możliwości będą dotyczyły sześćdziesięciu domów pomocy społecznej. To wielkie dzieło, które będziemy mogli wspólnie realizować dzięki przychylności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki inicjatywie samorządu województwa łódzkiego oraz możliwościom funduszy europejskich.
Przedstawiciele samorządów, które otrzymały wsparcie, odebrali symboliczne czeki i podpisali umowy. „Łódzkie Pomaga” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wniosek złożony przez Województwo Łódzkie za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej został wybrany do dofinansowania w naborze ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zorganizowanym w trybie nadzwyczajnym. Kwota wsparcia dla naszego województwa to ponad 24,5 mln zł.
Głównym celem projektu jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego podopiecznych i kadry domów pomocy społecznej, zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 w instytucjach opiekuńczych oraz łagodzenie skutków epidemii koronawirusa w grupach dużego ryzyka.
Wsparcie skierowane jest do podmiotów prowadzących na terenie województwa łódzkiego domy pomocy społecznej. O pieniądze mogły występować lokalne samorządy – powiaty i miasta, oraz podmioty niepubliczne – stowarzyszenia, fundacje, kościelne osoby prawne, spółki i przedsiębiorcy.
Wsparcie może być przeznaczone na wypłatę dodatków do wynagrodzeń dla pracowników DPS, zapewnienie możliwości noclegu dla pracowników DPS, poza miejscem zamieszkania, na utworzenie tymczasowych miejsc na kwarantannę dla podopiecznych i pracowników DPS.
Źródło: lodzkie.pl
PSZ