„Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją” – tak brzmiało hasło przewodnie naszego regionu podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. To była doskonała promocja Łódzkiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Expo to możliwość zaprezentowania całemu światu tego, co w naszym województwie najlepsze. Bardzo się z tego cieszę i jestem dumny – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który był jednym z ambasadorów wystawy. – Zostawiamy tutaj nasze serce i nasze myśli. Ważne jest również to, z jakimi nadziejami tutaj przybyliśmy. Celem było przedstawienie naszych przedsiębiorców. Ludzi, którzy aktywnie próbują wchodzić na rynki europejskie i światowe. Tutaj mieli do tego kapitalną okazję. Naszym zadaniem było im pomóc. Zrobiliśmy to, wykonaliśmy tę misję. Jesteśmy po wielu dobrych rozmowach. Nie przyniosą one efektów z dnia na dzień, jednak jestem przekonany, że wkrótce będziemy zbierać owoce tych działań.

Prezentacja naszego regionu odbywała się  w Pawilonie Polski, w strefie wystaw czasowych. Trwała 5 dni w terminie od 6 do 10 listopada 2021 r. Motywem przewodnim interaktywnej wystawy: „Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją” – był przemysł włókienniczy, jego tradycje historyczne i współczesność – nowoczesne technologie w dziedzinie tworzenia tkanin tworzone przy udziale przedsiębiorstw i ośrodków naukowych. W Dubaju Łódzkie kusiło także tym, co zakorzenione w naszej tradycji, między innymi strojami ludowymi, czy sokiem z polskich jabłek, który goście mogli samodzielnie przygotować.

Stoisko Województwa Łódzkiego zaprojektowały studentki Politechniki Łódzkiej – Agnieszka Nowacka i Martyna Piech. Zaaranżowały je tak, by działało na wszystkie zmysły. Na wystawie Łódzkiego grawitacja działała odwrotnie. Z sufitu zwisały suszone kwiaty, a zwiedzający chodzili po niebie. Było klimatycznie i magicznie. Wystawa podzielona była na trzy strefy: tradycji i kultury, przedsiębiorców oraz strefę immersji, dzięki której można było „zanurzyć się” w klimat regionu.

Wystawie towarzyszył także szereg wydarzeń dodatkowych, promujących region, prezentujących naszą gospodarkę, kulturę, sztukę i potencjał turystyczny. Odbyły się warsztaty dla dzieci prowadzone przez artystów ludowych z regionu, koncerty fortepianowe, pokazy muzyki, tańców ludowych oraz mody inspirowanej elementami tradycyjnych strojów regionalnych.

Zorganizowaliśmy Forum Łódzkie dla Biznesu z udziałem Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego oraz firm z regionu i przedstawicieli biznesu z krajów Bliskiego Wschodu. Były spotkania B2B z potencjalnymi kontrahentami oraz wizyta studyjna na najważniejszych targach z branży słodyczy i przekąsek na Bliskim Wschodzie – Yummex Middle East 2021, oraz najważniejszych targach dla branż zajmujących się procesami przygotowania i obróbki żywności – targach Gulfood Manufacturing. Udział przedsiębiorców w wydarzeniach branżowych stanowił doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych z potencjalnymi dystrybutorami z ZEA i z innych krajów regionu MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna).

Podczas wystawy, potencjał gospodarczy zaprezentowali przedsiębiorcy:

  • BIOTECHNIKA z siedzibą w Łodzi – lider w dziedzinie biotechnologii przemysłowej,
  • MAJAMI z siedzibą w Bełchatowie – producent cukierków typu krówki produkowanych wg tradycyjnych receptur z wykorzystaniem nowoczesnych metod produkcji i innowacyjnych technologii,
  • CHRUPEX z siedzibą w Bełchatowie – producent ekologicznych i zdrowych przekąsek,
  • JAGODA JPS AGROMACHINES z siedziba w Skierniewicach – lider w projektowaniu oraz produkcji maszyn sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych,
  • AGRO-MASZ z siedzibą w Masłowicach – producent innowacyjnych maszyn rolniczych,
  • SELFMAKER z siedzibą w Łodzi – firma technologiczna projektująca i budująca multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe.

 

Województwo promowało swoje walory i zachęcało do inwestowania. Były eventy, pokazy, warsztaty, a wszystko służyło promocji produktów oferowanych przez firmy z Łódzkiego oraz samego regionu jako miejsca atrakcyjnego pod względem gospodarczym.

 

Udział Województwa Łódzkiego w Expo 2020 był możliwy dzięki realizacji projektu „Łódzkie dla biznesu – umiędzynarodowienie przedsiębiorstw z Województwa Łódzkiego poprzez udział w Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju” współfinansowanego z funduszy unijnych i budżetu samorządu województwa łódzkiego.

 

 

 

PSZ