Zapraszamy regionalne, lokalne i branżowe organizacje gospodarcze oraz znaczące polskie firmy z regionu do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych prowadzonych przez Komisję Europejską w sprawie wewnątrzunijnej inicjatywy na rzecz ochrony i ułatwiania inwestycji. Na podstawie wyników konsultacji publicznych Komisja oceni czy konieczne jest podjęcie konkretnych i spójnych działań w drodze środków ustawodawczych oraz środków o charakterze nielegislacyjnym.

Konsultacje wpisują się w szereg działań podejmowanych przez Komisję Eropejską dla przezwyciężenia kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Mają one także na celu zebranie opinii na temat przyszłości ochrony inwestycji w UE w związku z rozwiązywaniem przez państwa członkowskie dwustronnych umów o popieraniu i ochronie inwestycji (tzw. umowy intra-EU BIT) z uwagi na niezgodność klauzul rozstrzygania sporów inwestor – państwa z prawem UE, co orzekł TSUE w wyroku wydanym w dniu 6 marca 2018 r. w sprawie Achmea (sprawa C-284/16).

Konsultacje są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej»  do dnia 8 września 2020 r. (dostępne również w wersja polskiej).

Udział w konsultacjach publicznych wymaga zarejestrowania się w systemie UE login (strona Komisji automatycznie przekierowuje do założenia konta – przycisk „wypełnij kwestionariusz”).

Zachęcamy Państwa do udziału w konsultacjach, a także do dzielenia się z Ministerstwem Rozwoju wszelkimi sugestiami i opiniami dotyczącymi ochrony polskich inwestycji i inwestorów w innych państwach członkowskich UE oraz inwestycji i inwestorów z państw członkowskich UE w Polsce. Sugestie i opinie prosimy przesyłać na adres: sekretariatDHM@mr.gov.pl

Cel konsultacji

Inwestycje transgraniczne w UE odgrywają ważną rolę w pełnym wykorzystaniu jednolitego rynku, uruchamiają finansowanie prywatne i zapewniają większe możliwości finansowania dla przedsiębiorstw, infrastruktury i projektów w całej Unii Europejskiej, a także zapewniają większy wybór miejsc pracy oraz zróżnicowane produkty i usługi. Korzystne wewnątrzunijne otoczenie inwestycyjne (w którym spójnie wdraża się przejrzyste zasady, zapewnione są skuteczne środki zaradcze i ułatwiające dostęp do możliwości inwestycyjnych) ma kluczowe znaczenie dla zachęcenia do inwestowania we wszystkich państwach członkowskich UE.

W celu zapewnienia wysokiej jakości wewnątrzunijnego otoczenia inwestycyjnego Komisja dokonuje oceny obecnego systemu ochrony inwestycji i ułatwień w Unii Europejskiej. Komisja prosi zainteresowane strony oraz obywateli UE o wyrażenie swoich poglądów na temat mocnych i słabych stron systemu wewnątrzunijnego, jak również na temat możliwych pomysłów i możliwości udoskonalenia tego systemu.

Konsultacje podzielono na pięć sekcji:

W sekcji I. zawarto kilka ogólnych pytań mających na celu uzyskanie informacji na temat wiedzy respondentów o inwestycjach transgranicznych i związanych z nimi kwestiach.
Sekcja II. ma na celu uzyskanie informacji zwrotnych od zainteresowanych stron na temat przepisów dotyczących ochrony inwestycji wewnątrzunijnych.
W sekcji III. zachęca się do przedstawiania opinii na temat egzekwowania przepisów wewnątrzunijnych dotyczących ochrony inwestycji, w tym na temat mechanizmów rozstrzygania sporów i środków zaradczych w przypadku pojawienia się problemów związanych z inwestycjami transgranicznymi.
W sekcji IV. zawarto kilka ogólnych pytań mających na celu ocenę ogólnych ram prawnych ochrony inwestycji w UE (przedstawionych w sekcji drugiej i trzeciej).
Sekcja V. ma na celu uzyskanie opinii zainteresowanych stron na temat środków mających ułatwiać i promować inwestycje transgraniczne.

 

Źródło: ec.europa.eu

 

MP/MR