Nam sed enim mattis, convallis nisi vel, malesuada erat. Praesent a tempor lectus. Pellentesque pharetra sed lectus et rhoncus. Nam dictum sapien vitae massa egestas aliquet. Nunc aliquet mattis est, vel dictum dolor hendrerit sit amet. Aenean quis sodales lacus. Sed aliquam ultrices turpis, vitae finibus nisi accumsan eu. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia curae; Donec vulputate nisl vitae feugiat venenatis. Sed elementum, augue at fringilla aliquet, ante urna tristique dui, in posuere elit mi quis metus. Suspendisse faucibus vitae tortor in accumsan. Vestibulum vel bibendum eros, eget dapibus lectus.
OPIS PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest uruchomienie, funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB). System ŁdB stanowi odpowiedź na rozdrobnienie instrumentów wsparcia biznesu w regionie oraz ma przysłużyć się konsolidacji regionalnego ekosystemu gospodarki m.in. poprzez modernizację kompetencji Sieci Doradczej, wzbogacenie portfolio Sieci o nowe i znacząco ulepszone usługi dla przedsiębiorstw, perspektywiczne wydarzenia dla biznesu, czy podniesienie kompetencji beneficjentów ostatecznych projektu (MŚP) m.in. poprzez cykle doradztw, szkoleń, programów pilotażowych oraz zintegrowane działania służące wzmocnieniu marki „Łódzkie dla Biznesu”, jako motoru napędowego rozwoju podmiotów regionalnej gospodarki. Komplet usług świadczonych w ramach projektu jest bezpłatny dla beneficjentów.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: „ŁÓDZKIE DLA BIZNESU” – Funkcjonowanie Sieci Doradczej (w tym hubu innowacji – SkyHub)
Trzonem konceptu jest Sieć Doradcza oraz SkyHub – efektywnie rozwijająca proces rozwoju działalności gospodarczych od ich powstania (start-up, młody koncept biznesowy), przez wsparcie
w codziennych wyzwaniach biznesu (pozyskiwanie źródeł finansowania, rozwój inwestycji, sieciowanie, czy wdrażanie innowacji i poszukiwanie partnerów biznesowych) po ekspansję międzynarodową. Sieć Łódzkie dla Biznesu to 7 biur doradczych, działających w różnych miastach województwa łódzkiego.
SkyHub natomiast to niekomercyjna przestrzeń w Łodzi, łącząca funkcje co-workingu
z komplementarnymi usługami doradczymi, serią warsztatów, prelekcji i eventów branżowych mających na celu stworzenie unikalnej, kreatywnej i przedsiębiorczej społeczności. W ramach oferty Sky Hub realizowane jest wsparcie doradcze, eksperckie, warsztaty czy wydarzenia networkingowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijających się działalności gospodarczych.
ZADANIE 2: „REGION PRZYSZŁOŚĆI” – nowe narzędzia i kompetencje w dyspozycji Sieci (skuteczniejsze kształtowanie systemu wsparcia gospodarki w oparciu o ideę Łódzkie dla Biznesu),
w tym przykładowo:
ZADANIE 3: „BIZNES PRZYSZŁOŚCI” – Podnoszenie kompetencji regionalnych MŚP poprzez realizację komplementarnych aktywności probiznesowych: m.in. konferencji, seminariów, eventów branżowych z bogatym programem merytorycznym wzmacniającym konkurencyjność regionalnego biznesu i jego pozytywny wizerunek), w tym np.:
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Cel główny projektu to funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB).
EFEKTY PROJEKTU:
Planowanym do osiągnięcia rezultatem jest docelowe wzmocnienie regionalnego ekosystemu gospodarczego (w tym jego innowacyjności, usieciowienia, konkurencyjności oraz odporności na zmiany gospodarcze) poprzez szereg działań podejmowanych przez Wnioskodawcę w okresie realizacji projektu, w tym m.in poprzez: wykorzystanie bezpłatnego doradztwa biznesowego, zwiększenie dostępności do wyspecjalizowanego wsparcia eksperckiego, podniesienie gotowości internacjonalizacyjnej MŚP z regionu (dywersyfikacja rynków zbytu), czy poprawę atrakcyjności inwestycyjnej regionu poprzez kompleksowo skrojone usługi dla biznesu.
FINANSOWANIE
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Działania FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP.
Wartość projektu wynosi: 13 035 880,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 11 080 498,00 PLN
OKRES REALIZACJI
1.01.2024 – 31.12.2026
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „InterEuropa – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki europejskie” dotyczy działań z obszaru umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na terenie Europy. Istotą projektu jest wsparcie biznesu oraz stworzenie efektu synergii pomiędzy podmiotami systemu gospodarczego będącego motorem napędowym ekspansji zagranicznej podmiotów regionalnej gospodarki, a bezpośrednim rezultatem projektu będą zagraniczne kontrakty handlowe.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
Zadanie 1: „Centrum Eksportu Europejskiego – hub eksportowy na Europę” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm w procesie internacjonalizacji, w poszukiwaniu zagranicznych partnerów biznesowych i inwestorów, nawiązywaniu relacji biznesowych, wymianie wiedzy i umiejętności, a także dostarczeniu informacji z zakresu warunków sprzedaży poszczególnych towarów i usług na rynki krajów europejskich. W ramach CEE powstanie Showroom oraz organizowane będą wydarzenia biznesowe o charakterze sieciująco/networkingowym w kraju i za granicą.
Zadanie 2: „Ekspansja – udział w międzynarodowych wydarzeniach targowo – wystawienniczych, połączonych z organizacją spotkań B2B” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm na obszarze Europy. W ramach działań przewiduje się udział w dziesięciu międzynarodowych wydarzeniach targowo-wystawienniczych co przyczyni się do zwiększenia szans dla uczestników poszczególnych wyjazdów na znalezienie partnerów i kontrahentów zagranicznych oraz nawiązania współpracy handlowej i wpłynie na pozytywne budowanie wizerunku firm oraz zwiększenie ich konkurencyjności. Przewidziany jest wyjazd na branżowe wydarzenia należące do najbardziej prestiżowych na świecie, przyciągających setki wystawców oraz tysiące klientów biznesowych z całego świata.
GRUPY DOCELOWE:
Grupą docelową projektu są przedsiębiorcy z województwa łódzkiego reprezentujący sektor MŚP, działający w ramach 6 regionalnych inteligentnych specjalizacji.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenie skali potencjału eksportowego firm
z sektora MŚP, zapewnienie mechanizmów pozwalających na efektywne umiędzynarodowienie regionalnej gospodarki poprzez tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i rozwijanie zaawansowanych form współpracy międzynarodowej oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw zaliczanych do grupy MŚP na arenie międzynarodowej.
EFEKTY PROJEKTU:
W ramach projektu zostaną stworzone warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w zakresie internacjonalizacji, które pozwolą przedsiębiorcom działać na rynkach zagranicznych. Kluczowym efektem projektu będzie możliwość zdobycia lub poszerzenia sieci kontaktów zagranicznych, promocji produktów na największych wydarzeniach targowo-wystawienniczych w Europie oraz wyposażenie w syntetyczną wiedzę odnośnie internacjonalizacji. Poprawa warunków i zapewnienia kompleksowości wsparcia w internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw w sposób bezpośredni i pośredni przełoży się na dywersyfikację oraz zwiększenie zasięgu eksportu MŚP z łódzkiego.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu wynosi: 6 942 576,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 5 901 189,60 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „Kierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki azjatyckie” ma na celu wsparcie umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na perspektywicznych rynkach Azji. Zaplanowane na lata 2024-2026 działania obejmują organizację misji gospodarczych na międzynarodowe wydarzenia targowo-wystawiennicze w wybranych krajach azjatyckich, w szczególności w Japonii (w tym na Światową Wystawę EXPO 2025 w Osace), Wietnamie, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także spotkań przygotowujących przedsiębiorców do wejścia na rynki państw azjatyckich, sesji networkingowych i B2B oraz misji przyjazdowych z udziałem przedsiębiorców z Azji.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez organizację spotkań z ekspertami, warsztatów i misji
Celem zadania jest doprowadzenie do wzrostu konkurencyjności firm z województwa łódzkiego poprzez stworzenie warunków sprzyjających ich internacjonalizacji. W ramach zadania planuje się organizację spotkań z ekspertami dla przedsiębiorców z regionu, przybliżających kulturę biznesu oraz merytorycznie przygotowujących do udziału w wydarzeniach wystawienniczych na obszarze wybranych państw azjatyckich stanowiących źródło wiedzy dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność eksportową na rynkach azjatyckich.
W wyniku realizacji zadania MŚP z regionu łódzkiego zostaną wyposażone w wiedzę niezbędną do aktywnego działania na rynkach wybranych państw azjatyckich, a także poznają specyfikę budowania relacji i współpracy z partnerami zagranicznymi.
Dodatkowo w ramach wzmocnienia działań targowo-wystawienniczych planowana jest organizacja spotkań networkingowych i sesji B2B z udziałem MŚP z województwa łódzkiego oraz firm z Azji, a także realizacja misji przyjazdowych przedsiębiorców zagranicznych, odpowiadających zapotrzebowaniu MŚP z naszego regionu.
ZADANIE 2: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich – ekspansja zagraniczna
Podstawowym celem zadania jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich. W ramach zadania planuje się organizację oraz zapewnienie udziału MŚP, których profil biznesowy jest zgodny z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami Województwa Łódzkiego, w międzynarodowych targach na terenie wybranych państw azjatyckich. Ze względu na wysoki potencjał do współpracy z przedsiębiorstwami z województwa łódzkiego zadanie obejmuje w szczególności Japonię, Wietnam, Koreę Południową i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Planowany jest udział MŚP z regionu łódzkiego w misjach gospodarczych na wydarzenia targowo-wystawiennicze zlokalizowane w objętych zadaniem państwach. Na większości tych wydarzeń zorganizowane będą stoiska wystawiennicze, na których będą mogli się zaprezentować przedsiębiorcy.
Udział w misjach na wydarzenia targowe w ramach zadania przyczyni się do rozwoju działalności i umiędzynarodowienia MŚP z województwa łódzkiego oraz zwiększenia zasięgu eksportowego oferowanych przez nie produktów i usług o nowe destynacje na kontynencie azjatyckim. MŚP z regionu zapoznają się z kulturą biznesową odwiedzanych państw Azji oraz nawiążą bezpośrednie relacje z potencjalnymi partnerami handlowymi.
ZADANIE 3: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez udział w Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace
Celem zadania jest wejście na rynek Japonii przedsiębiorców z regionu łódzkiego oraz ich promocja w trakcie Światowej Wystawy EXPO w Osace – najważniejszego wydarzenia gospodarczo-kulturalnego na świecie w 2025 roku.
EXPO 2025 w Osace odbędzie się w terminie 13.04-13.10.2025 r. Hasło przewodnie wystawy to “Designing Future Society for Our Lives – Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”. Organizatorzy przewidują udział 175 uczestników (krajów i organizacji międzynarodowych) oraz oczekują ok. 28 mln zwiedzających na terenie Wystawy. Prezentacja MŚP z Województwa Łódzkiego potrwa 7 dni i odbędzie się w okresie 27 kwietnia – 3 maja 2025 r. w Pawilonie Polski oraz w przestrzeniach na terenie EXPO 2025 i/lub miasta Osaka. W ramach naszego uczestnictwa w Wystawie Światowej zrealizowany zostanie szereg działań służących promocji MŚP z województwa łódzkiego w formie ekspozycji prezentującej ofertę przedsiębiorców z regionu łódzkiego, eventów, pokazów, warsztatów, seminariów, spotkań B2B itp.
Bezpośredni kontakt z lokalnym klientem oraz udział w wydarzeniach targowych jest niezbędny dla rozpoczęcia eksportu na rynek japoński. Udział przedsiębiorców z naszego regionu w EXPO 2025 będzie stanowił niepowtarzalną szansę na zaistnienie oraz budowanie relacji biznesowych w Japonii.
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego prowadzący działalność w ramach regionalnych inteligentnych specjalizacji Województwa Łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich, a także wsparcie procesu ich internacjonalizacji oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw. Umocni to wizerunek Województwa Łódzkiego jako regionu konkurencyjnego na arenie międzynarodowej i cennego partnera gospodarczego o globalnym potencjale.
EFEKTY PROJEKTU:
Dzięki realizacji projektu MŚP z województwa łódzkiego wezmą udział w wydarzeniach targowo-wystawienniczych na terenie Azji, w tym w Światowej Wystawie EXPO 2025 w japońskiej Osace. Ponadto, planowana jest organizacja spotkań dla przedsiębiorców przybliżających kulturę biznesową wybranych krajów azjatyckich oraz misji przyjazdowych zagranicznych podmiotów do województwa łódzkiego.
Efektem projektu będzie zwiększenie skali potencjału eksportowego MŚP z województwa łódzkiego oraz wzrost poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw z branż posiadających strategiczne znaczenie dla regionu.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu: 9 908 249,68 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 8 422 012,23 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest uruchomienie, funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB). System ŁdB stanowi odpowiedź na rozdrobnienie instrumentów wsparcia biznesu w regionie oraz ma przysłużyć się konsolidacji regionalnego ekosystemu gospodarki m.in. poprzez modernizację kompetencji Sieci Doradczej, wzbogacenie portfolio Sieci o nowe i znacząco ulepszone usługi dla przedsiębiorstw, perspektywiczne wydarzenia dla biznesu, czy podniesienie kompetencji beneficjentów ostatecznych projektu (MŚP) m.in. poprzez cykle doradztw, szkoleń, programów pilotażowych oraz zintegrowane działania służące wzmocnieniu marki „Łódzkie dla Biznesu”, jako motoru napędowego rozwoju podmiotów regionalnej gospodarki. Komplet usług świadczonych w ramach projektu jest bezpłatny dla beneficjentów.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: „ŁÓDZKIE DLA BIZNESU” – Funkcjonowanie Sieci Doradczej (w tym hubu innowacji – SkyHub)
Trzonem konceptu jest Sieć Doradcza oraz SkyHub – efektywnie rozwijająca proces rozwoju działalności gospodarczych od ich powstania (start-up, młody koncept biznesowy), przez wsparcie
w codziennych wyzwaniach biznesu (pozyskiwanie źródeł finansowania, rozwój inwestycji, sieciowanie, czy wdrażanie innowacji i poszukiwanie partnerów biznesowych) po ekspansję międzynarodową. Sieć Łódzkie dla Biznesu to 7 biur doradczych, działających w różnych miastach województwa łódzkiego.
SkyHub natomiast to niekomercyjna przestrzeń w Łodzi, łącząca funkcje co-workingu
z komplementarnymi usługami doradczymi, serią warsztatów, prelekcji i eventów branżowych mających na celu stworzenie unikalnej, kreatywnej i przedsiębiorczej społeczności. W ramach oferty Sky Hub realizowane jest wsparcie doradcze, eksperckie, warsztaty czy wydarzenia networkingowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijających się działalności gospodarczych.
ZADANIE 2: „REGION PRZYSZŁOŚĆI” – nowe narzędzia i kompetencje w dyspozycji Sieci (skuteczniejsze kształtowanie systemu wsparcia gospodarki w oparciu o ideę Łódzkie dla Biznesu),
w tym przykładowo:
ZADANIE 3: „BIZNES PRZYSZŁOŚCI” – Podnoszenie kompetencji regionalnych MŚP poprzez realizację komplementarnych aktywności probiznesowych: m.in. konferencji, seminariów, eventów branżowych z bogatym programem merytorycznym wzmacniającym konkurencyjność regionalnego biznesu i jego pozytywny wizerunek), w tym np.:
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Cel główny projektu to funkcjonowanie i rozwijanie w latach 2024-2026 komplementarnych usług dla MŚP w województwie łódzkim w ramach kompleksowego systemu wsparcia gospodarki „Łódzkie dla Biznesu” (ŁdB).
EFEKTY PROJEKTU:
Planowanym do osiągnięcia rezultatem jest docelowe wzmocnienie regionalnego ekosystemu gospodarczego (w tym jego innowacyjności, usieciowienia, konkurencyjności oraz odporności na zmiany gospodarcze) poprzez szereg działań podejmowanych przez Wnioskodawcę w okresie realizacji projektu, w tym m.in poprzez: wykorzystanie bezpłatnego doradztwa biznesowego, zwiększenie dostępności do wyspecjalizowanego wsparcia eksperckiego, podniesienie gotowości internacjonalizacyjnej MŚP z regionu (dywersyfikacja rynków zbytu), czy poprawę atrakcyjności inwestycyjnej regionu poprzez kompleksowo skrojone usługi dla biznesu.
FINANSOWANIE
Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Działania FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP.
Wartość projektu wynosi: 13 035 880,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 11 080 498,00 PLN
OKRES REALIZACJI
1.01.2024 – 31.12.2026
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „InterEuropa – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki europejskie” dotyczy działań z obszaru umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na terenie Europy. Istotą projektu jest wsparcie biznesu oraz stworzenie efektu synergii pomiędzy podmiotami systemu gospodarczego będącego motorem napędowym ekspansji zagranicznej podmiotów regionalnej gospodarki, a bezpośrednim rezultatem projektu będą zagraniczne kontrakty handlowe.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
Zadanie 1: „Centrum Eksportu Europejskiego – hub eksportowy na Europę” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm w procesie internacjonalizacji, w poszukiwaniu zagranicznych partnerów biznesowych i inwestorów, nawiązywaniu relacji biznesowych, wymianie wiedzy i umiejętności, a także dostarczeniu informacji z zakresu warunków sprzedaży poszczególnych towarów i usług na rynki krajów europejskich. W ramach CEE powstanie Showroom oraz organizowane będą wydarzenia biznesowe o charakterze sieciująco/networkingowym w kraju i za granicą.
Zadanie 2: „Ekspansja – udział w międzynarodowych wydarzeniach targowo – wystawienniczych, połączonych z organizacją spotkań B2B” – zadanie polega na wsparciu aktywności regionalnych firm na obszarze Europy. W ramach działań przewiduje się udział w dziesięciu międzynarodowych wydarzeniach targowo-wystawienniczych co przyczyni się do zwiększenia szans dla uczestników poszczególnych wyjazdów na znalezienie partnerów i kontrahentów zagranicznych oraz nawiązania współpracy handlowej i wpłynie na pozytywne budowanie wizerunku firm oraz zwiększenie ich konkurencyjności. Przewidziany jest wyjazd na branżowe wydarzenia należące do najbardziej prestiżowych na świecie, przyciągających setki wystawców oraz tysiące klientów biznesowych z całego świata.
GRUPY DOCELOWE:
Grupą docelową projektu są przedsiębiorcy z województwa łódzkiego reprezentujący sektor MŚP, działający w ramach 6 regionalnych inteligentnych specjalizacji.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenie skali potencjału eksportowego firm
z sektora MŚP, zapewnienie mechanizmów pozwalających na efektywne umiędzynarodowienie regionalnej gospodarki poprzez tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i rozwijanie zaawansowanych form współpracy międzynarodowej oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw zaliczanych do grupy MŚP na arenie międzynarodowej.
EFEKTY PROJEKTU:
W ramach projektu zostaną stworzone warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w zakresie internacjonalizacji, które pozwolą przedsiębiorcom działać na rynkach zagranicznych. Kluczowym efektem projektu będzie możliwość zdobycia lub poszerzenia sieci kontaktów zagranicznych, promocji produktów na największych wydarzeniach targowo-wystawienniczych w Europie oraz wyposażenie w syntetyczną wiedzę odnośnie internacjonalizacji. Poprawa warunków i zapewnienia kompleksowości wsparcia w internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw w sposób bezpośredni i pośredni przełoży się na dywersyfikację oraz zwiększenie zasięgu eksportu MŚP z łódzkiego.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu wynosi: 6 942 576,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 5 901 189,60 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
OPIS PROJEKTU:
Projekt pn. „Kierunek Azja – umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw z województwa łódzkiego poprzez udział w wydarzeniach targowych i ekspansję na rynki azjatyckie” ma na celu wsparcie umiędzynarodowienia działalności MŚP z województwa łódzkiego na perspektywicznych rynkach Azji. Zaplanowane na lata 2024-2026 działania obejmują organizację misji gospodarczych na międzynarodowe wydarzenia targowo-wystawiennicze w wybranych krajach azjatyckich, w szczególności w Japonii (w tym na Światową Wystawę EXPO 2025 w Osace), Wietnamie, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także spotkań przygotowujących przedsiębiorców do wejścia na rynki państw azjatyckich, sesji networkingowych i B2B oraz misji przyjazdowych z udziałem przedsiębiorców z Azji.
ZADANIA W RAMACH PROJEKTU:
ZADANIE 1: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez organizację spotkań z ekspertami, warsztatów i misji
Celem zadania jest doprowadzenie do wzrostu konkurencyjności firm z województwa łódzkiego poprzez stworzenie warunków sprzyjających ich internacjonalizacji. W ramach zadania planuje się organizację spotkań z ekspertami dla przedsiębiorców z regionu, przybliżających kulturę biznesu oraz merytorycznie przygotowujących do udziału w wydarzeniach wystawienniczych na obszarze wybranych państw azjatyckich stanowiących źródło wiedzy dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność eksportową na rynkach azjatyckich.
W wyniku realizacji zadania MŚP z regionu łódzkiego zostaną wyposażone w wiedzę niezbędną do aktywnego działania na rynkach wybranych państw azjatyckich, a także poznają specyfikę budowania relacji i współpracy z partnerami zagranicznymi.
Dodatkowo w ramach wzmocnienia działań targowo-wystawienniczych planowana jest organizacja spotkań networkingowych i sesji B2B z udziałem MŚP z województwa łódzkiego oraz firm z Azji, a także realizacja misji przyjazdowych przedsiębiorców zagranicznych, odpowiadających zapotrzebowaniu MŚP z naszego regionu.
ZADANIE 2: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich – ekspansja zagraniczna
Podstawowym celem zadania jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich. W ramach zadania planuje się organizację oraz zapewnienie udziału MŚP, których profil biznesowy jest zgodny z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami Województwa Łódzkiego, w międzynarodowych targach na terenie wybranych państw azjatyckich. Ze względu na wysoki potencjał do współpracy z przedsiębiorstwami z województwa łódzkiego zadanie obejmuje w szczególności Japonię, Wietnam, Koreę Południową i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Planowany jest udział MŚP z regionu łódzkiego w misjach gospodarczych na wydarzenia targowo-wystawiennicze zlokalizowane w objętych zadaniem państwach. Na większości tych wydarzeń zorganizowane będą stoiska wystawiennicze, na których będą mogli się zaprezentować przedsiębiorcy.
Udział w misjach na wydarzenia targowe w ramach zadania przyczyni się do rozwoju działalności i umiędzynarodowienia MŚP z województwa łódzkiego oraz zwiększenia zasięgu eksportowego oferowanych przez nie produktów i usług o nowe destynacje na kontynencie azjatyckim. MŚP z regionu zapoznają się z kulturą biznesową odwiedzanych państw Azji oraz nawiążą bezpośrednie relacje z potencjalnymi partnerami handlowymi.
ZADANIE 3: Wsparcie internacjonalizacji MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich poprzez udział w Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace
Celem zadania jest wejście na rynek Japonii przedsiębiorców z regionu łódzkiego oraz ich promocja w trakcie Światowej Wystawy EXPO w Osace – najważniejszego wydarzenia gospodarczo-kulturalnego na świecie w 2025 roku.
EXPO 2025 w Osace odbędzie się w terminie 13.04-13.10.2025 r. Hasło przewodnie wystawy to “Designing Future Society for Our Lives – Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”. Organizatorzy przewidują udział 175 uczestników (krajów i organizacji międzynarodowych) oraz oczekują ok. 28 mln zwiedzających na terenie Wystawy. Prezentacja MŚP z Województwa Łódzkiego potrwa 7 dni i odbędzie się w okresie 27 kwietnia – 3 maja 2025 r. w Pawilonie Polski oraz w przestrzeniach na terenie EXPO 2025 i/lub miasta Osaka. W ramach naszego uczestnictwa w Wystawie Światowej zrealizowany zostanie szereg działań służących promocji MŚP z województwa łódzkiego w formie ekspozycji prezentującej ofertę przedsiębiorców z regionu łódzkiego, eventów, pokazów, warsztatów, seminariów, spotkań B2B itp.
Bezpośredni kontakt z lokalnym klientem oraz udział w wydarzeniach targowych jest niezbędny dla rozpoczęcia eksportu na rynek japoński. Udział przedsiębiorców z naszego regionu w EXPO 2025 będzie stanowił niepowtarzalną szansę na zaistnienie oraz budowanie relacji biznesowych w Japonii.
GRUPY DOCELOWE:
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) z województwa łódzkiego prowadzący działalność w ramach regionalnych inteligentnych specjalizacji Województwa Łódzkiego.
CELE PROJEKTU:
Podstawowym celem projektu jest promocja potencjału eksportowego MŚP z regionu łódzkiego na nowych rynkach azjatyckich, a także wsparcie procesu ich internacjonalizacji oraz zwiększenie poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw. Umocni to wizerunek Województwa Łódzkiego jako regionu konkurencyjnego na arenie międzynarodowej i cennego partnera gospodarczego o globalnym potencjale.
EFEKTY PROJEKTU:
Dzięki realizacji projektu MŚP z województwa łódzkiego wezmą udział w wydarzeniach targowo-wystawienniczych na terenie Azji, w tym w Światowej Wystawie EXPO 2025 w japońskiej Osace. Ponadto, planowana jest organizacja spotkań dla przedsiębiorców przybliżających kulturę biznesową wybranych krajów azjatyckich oraz misji przyjazdowych zagranicznych podmiotów do województwa łódzkiego.
Efektem projektu będzie zwiększenie skali potencjału eksportowego MŚP z województwa łódzkiego oraz wzrost poziomu handlu zagranicznego regionalnych przedsiębiorstw z branż posiadających strategiczne znaczenie dla regionu.
FINANSOWANIE:
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021–2027.
Wartość projektu: 9 908 249,68 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 8 422 012,23 PLN
OKRES REALIZACJI:
1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Łódzkiedlabiznesu
Woda jest najcenniejszym i najważniejszym zasobem dla ludzkości. Zmiana klimatu powoduje ograniczenia zasobów słodkiej wody, przez co w coraz większym stopniu staje się ona zasobem deficytowym, który musi być chroniony, oszczędzany i ponownie wykorzystywany. W tym kontekście ochrona ilości i jakości wód jest główną troską władz regionalnych i lokalnych w UE.
Reagująca na zmiany klimatu gospodarka wodna jest kluczowym elementem strategii adaptacji do zmian klimatu (COM/2021/82), która do 2050 r. ma doprowadzić UE do społeczeństwa odpornego na zmiany klimatu. W przypadku wody zmiany klimatu, potęgują zagrożenia i wzmacniają wpływ już istniejących obciążeń na ten kluczowy zasób. Partnerzy Gov4Water połączyli siły, na rzecz uczynienia swoich planów i procedur gospodarki wodnej bardziej odpornymi na zmiany klimatu. Dotyczy to zarówno nagłych katastrof (powodzie), jak i powolnych zdarzeń (susze, erozja). Wdrażanie adaptacyjnej gospodarki wodnej na terytoriach uczestniczących w projekcie, powinno się oprzeć na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, które dzięki zdolności do generowania informacji o stanie wód w czasie rzeczywistym, umożliwią różnym zainteresowanym stronom dostęp do nich i dzielenie się nimi w celu ułatwienia procesu decyzyjnego. Gov4Water jest realizowany w oparciu o formułę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami w zakresie wydajności systemów wodnych, wykorzystania zaawansowanych technologii i zwiększenia świadomości wszystkich podmiotów w celu wspierania inteligentnej gospodarki wodnej. Transfer dobrych praktyk między partnerami projektu oraz zdobyte doświadczenia pozwolą na opracowanie indywidualnych, regionalnych planów działań promujących inteligentne, wydajne i adaptacyjne zarządzanie zasobami wodnymi.
Projekt dążył będzie do rozpowszechniania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań niwelujących niedobór wody i zmniejszających stopień zanieczyszczenia wód m.in. poprzez wykorzystanie systemów informatycznych w zbieraniu danych dotyczących ich stanu.
Poprawa jakości danych o stanie wód, bardziej kompleksowe, precyzyjne i dostępne dane oddolne pozwolą na dokładniejszą ocenę możliwego wpływu zmian klimatu na gospodarkę wodną, a w konsekwencji usprawnienie procesu decyzyjnego w zakresie potrzebnych inwestycji lub rozwiązań organizacyjnych.
Projekt dostarczy jasnych, praktycznych instrukcji i wytycznych dotyczących kształtowania polityki zarządzania zasobami wodnymi w takich kwestiach, jak: generowanie danych o stanie wód w czasie rzeczywistym, przepływ danych i dostęp do nich, ułatwienie procesu decyzyjnego, scenariusze zarządzania oraz zaangażowanie zainteresowanych stron w celu zapewnienia gotowości na wypadek, gdy wody jest za mało i gdy jest jej za dużo.
1. AURI Autorità Umbra per Rifiuti e Idrico – Włochy (Partner wiodący)
2. Region of Murcia, Regional Directorate of Water – Hiszpania
3. Ministry of environment – Estonia
4. Województwo Łódzkie – Polska
5. Vas County Government Office – Węgry
6. Province of West Flanders – Belgia
7. Loire-Brittany The Water Agency – Francja
8. DREAM/Aquanova The Water Cluster – Francja
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Priorytet 2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa
Wartość projektu wynosi: 1 834 280,00 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 198 820,00 euro
W tym Dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 159 056,00 euro
1. Kick-off Meeting – Foligno, Włochy – 10 – 11.04.2024 r.
01 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2028 r.
Projekt FRONTSH1P uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Horyzont 2020, konkurs: H2020-LC-GD-2020 pn. „Building a low-carbon, climate resilient future: Research and Innovation in suport of the European Green Deal”.
Celem projektu jest wspieranie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego poprzez dostarczanie systemowych rozwiązań, które nie tylko odegrają istotną rolę w odbudowie po negatywnym społeczno-gospodarczym i środowiskowym wpływie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, lecz również wzmocnią regionalną transformację, a tym samym zrównoważenie środowiskowe, tworzenie nowych miejsc pracy i włączenie społeczne.
Ponadto, zaplanowano powielenie wypracowanych w międzynarodowym partnerstwie propozycji rozwiązań dla Województwa Łódzkiego do czterech innych europejskich regionów: Campania (Włochy), Stereá Elláda (Grecja), Região do Norte (Portugalia) i Friesland (Holandia).
W projekcie bierze udział 34. regionalnych, krajowych i zagranicznych partnerów, reprezentujących sektory: naukowy, społeczny, prywatny i publiczny.
Całkowity budżet projektu: 18 968 452,50 Euro
listopad 2021 – październik 2025
Woda jest najcenniejszym i najważniejszym zasobem dla ludzkości. Zmiana klimatu powoduje ograniczenia zasobów słodkiej wody, przez co w coraz większym stopniu staje się ona zasobem deficytowym, który musi być chroniony, oszczędzany i ponownie wykorzystywany. W tym kontekście ochrona ilości i jakości wód jest główną troską władz regionalnych i lokalnych w UE.
Reagująca na zmiany klimatu gospodarka wodna jest kluczowym elementem strategii adaptacji do zmian klimatu (COM/2021/82), która do 2050 r. ma doprowadzić UE do społeczeństwa odpornego na zmiany klimatu. W przypadku wody zmiany klimatu, potęgują zagrożenia i wzmacniają wpływ już istniejących obciążeń na ten kluczowy zasób. Partnerzy Gov4Water połączyli siły, na rzecz uczynienia swoich planów i procedur gospodarki wodnej bardziej odpornymi na zmiany klimatu. Dotyczy to zarówno nagłych katastrof (powodzie), jak i powolnych zdarzeń (susze, erozja). Wdrażanie adaptacyjnej gospodarki wodnej na terytoriach uczestniczących w projekcie, powinno się oprzeć na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, które dzięki zdolności do generowania informacji o stanie wód w czasie rzeczywistym, umożliwią różnym zainteresowanym stronom dostęp do nich i dzielenie się nimi w celu ułatwienia procesu decyzyjnego. Gov4Water jest realizowany w oparciu o formułę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami w zakresie wydajności systemów wodnych, wykorzystania zaawansowanych technologii i zwiększenia świadomości wszystkich podmiotów w celu wspierania inteligentnej gospodarki wodnej. Transfer dobrych praktyk między partnerami projektu oraz zdobyte doświadczenia pozwolą na opracowanie indywidualnych, regionalnych planów działań promujących inteligentne, wydajne i adaptacyjne zarządzanie zasobami wodnymi.
Projekt dążył będzie do rozpowszechniania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań niwelujących niedobór wody i zmniejszających stopień zanieczyszczenia wód m.in. poprzez wykorzystanie systemów informatycznych w zbieraniu danych dotyczących ich stanu.
Poprawa jakości danych o stanie wód, bardziej kompleksowe, precyzyjne i dostępne dane oddolne pozwolą na dokładniejszą ocenę możliwego wpływu zmian klimatu na gospodarkę wodną, a w konsekwencji usprawnienie procesu decyzyjnego w zakresie potrzebnych inwestycji lub rozwiązań organizacyjnych.
Projekt dostarczy jasnych, praktycznych instrukcji i wytycznych dotyczących kształtowania polityki zarządzania zasobami wodnymi w takich kwestiach, jak: generowanie danych o stanie wód w czasie rzeczywistym, przepływ danych i dostęp do nich, ułatwienie procesu decyzyjnego, scenariusze zarządzania oraz zaangażowanie zainteresowanych stron w celu zapewnienia gotowości na wypadek, gdy wody jest za mało i gdy jest jej za dużo.
1. AURI Autorità Umbra per Rifiuti e Idrico – Włochy (Partner wiodący)
2. Region of Murcia, Regional Directorate of Water – Hiszpania
3. Ministry of environment – Estonia
4. Województwo Łódzkie – Polska
5. Vas County Government Office – Węgry
6. Province of West Flanders – Belgia
7. Loire-Brittany The Water Agency – Francja
8. DREAM/Aquanova The Water Cluster – Francja
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Priorytet 2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa
Wartość projektu wynosi: 1 834 280,00 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 198 820,00 euro
W tym Dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 159 056,00 euro
1. Kick-off Meeting – Foligno, Włochy – 10 – 11.04.2024 r.
01 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2028 r.
Projekt FRONTSH1P uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Horyzont 2020, konkurs: H2020-LC-GD-2020 pn. „Building a low-carbon, climate resilient future: Research and Innovation in suport of the European Green Deal”.
Celem projektu jest wspieranie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego poprzez dostarczanie systemowych rozwiązań, które nie tylko odegrają istotną rolę w odbudowie po negatywnym społeczno-gospodarczym i środowiskowym wpływie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, lecz również wzmocnią regionalną transformację, a tym samym zrównoważenie środowiskowe, tworzenie nowych miejsc pracy i włączenie społeczne.
Ponadto, zaplanowano powielenie wypracowanych w międzynarodowym partnerstwie propozycji rozwiązań dla Województwa Łódzkiego do czterech innych europejskich regionów: Campania (Włochy), Stereá Elláda (Grecja), Região do Norte (Portugalia) i Friesland (Holandia).
W projekcie bierze udział 34. regionalnych, krajowych i zagranicznych partnerów, reprezentujących sektory: naukowy, społeczny, prywatny i publiczny.
Całkowity budżet projektu: 18 968 452,50 Euro
listopad 2021 – październik 2025
Woda jest najcenniejszym i najważniejszym zasobem dla ludzkości. Zmiana klimatu powoduje ograniczenia zasobów słodkiej wody, przez co w coraz większym stopniu staje się ona zasobem deficytowym, który musi być chroniony, oszczędzany i ponownie wykorzystywany. W tym kontekście ochrona ilości i jakości wód jest główną troską władz regionalnych i lokalnych w UE.
Reagująca na zmiany klimatu gospodarka wodna jest kluczowym elementem strategii adaptacji do zmian klimatu (COM/2021/82), która do 2050 r. ma doprowadzić UE do społeczeństwa odpornego na zmiany klimatu. W przypadku wody zmiany klimatu, potęgują zagrożenia i wzmacniają wpływ już istniejących obciążeń na ten kluczowy zasób. Partnerzy Gov4Water połączyli siły, na rzecz uczynienia swoich planów i procedur gospodarki wodnej bardziej odpornymi na zmiany klimatu. Dotyczy to zarówno nagłych katastrof (powodzie), jak i powolnych zdarzeń (susze, erozja). Wdrażanie adaptacyjnej gospodarki wodnej na terytoriach uczestniczących w projekcie, powinno się oprzeć na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, które dzięki zdolności do generowania informacji o stanie wód w czasie rzeczywistym, umożliwią różnym zainteresowanym stronom dostęp do nich i dzielenie się nimi w celu ułatwienia procesu decyzyjnego. Gov4Water jest realizowany w oparciu o formułę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami w zakresie wydajności systemów wodnych, wykorzystania zaawansowanych technologii i zwiększenia świadomości wszystkich podmiotów w celu wspierania inteligentnej gospodarki wodnej. Transfer dobrych praktyk między partnerami projektu oraz zdobyte doświadczenia pozwolą na opracowanie indywidualnych, regionalnych planów działań promujących inteligentne, wydajne i adaptacyjne zarządzanie zasobami wodnymi.
Projekt dążył będzie do rozpowszechniania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań niwelujących niedobór wody i zmniejszających stopień zanieczyszczenia wód m.in. poprzez wykorzystanie systemów informatycznych w zbieraniu danych dotyczących ich stanu.
Poprawa jakości danych o stanie wód, bardziej kompleksowe, precyzyjne i dostępne dane oddolne pozwolą na dokładniejszą ocenę możliwego wpływu zmian klimatu na gospodarkę wodną, a w konsekwencji usprawnienie procesu decyzyjnego w zakresie potrzebnych inwestycji lub rozwiązań organizacyjnych.
Projekt dostarczy jasnych, praktycznych instrukcji i wytycznych dotyczących kształtowania polityki zarządzania zasobami wodnymi w takich kwestiach, jak: generowanie danych o stanie wód w czasie rzeczywistym, przepływ danych i dostęp do nich, ułatwienie procesu decyzyjnego, scenariusze zarządzania oraz zaangażowanie zainteresowanych stron w celu zapewnienia gotowości na wypadek, gdy wody jest za mało i gdy jest jej za dużo.
1. AURI Autorità Umbra per Rifiuti e Idrico – Włochy (Partner wiodący)
2. Region of Murcia, Regional Directorate of Water – Hiszpania
3. Ministry of environment – Estonia
4. Województwo Łódzkie – Polska
5. Vas County Government Office – Węgry
6. Province of West Flanders – Belgia
7. Loire-Brittany The Water Agency – Francja
8. DREAM/Aquanova The Water Cluster – Francja
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPE
Priorytet 2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa
Wartość projektu wynosi: 1 834 280,00 euro
Budżet dla Województwa Łódzkiego: 198 820,00 euro
W tym Dofinansowanie z UE dla Województwa Łódzkiego: 159 056,00 euro
1. Kick-off Meeting – Foligno, Włochy – 10 – 11.04.2024 r.
01 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2028 r.
Projekt FRONTSH1P uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Horyzont 2020, konkurs: H2020-LC-GD-2020 pn. „Building a low-carbon, climate resilient future: Research and Innovation in suport of the European Green Deal”.
Celem projektu jest wspieranie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego poprzez dostarczanie systemowych rozwiązań, które nie tylko odegrają istotną rolę w odbudowie po negatywnym społeczno-gospodarczym i środowiskowym wpływie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, lecz również wzmocnią regionalną transformację, a tym samym zrównoważenie środowiskowe, tworzenie nowych miejsc pracy i włączenie społeczne.
Ponadto, zaplanowano powielenie wypracowanych w międzynarodowym partnerstwie propozycji rozwiązań dla Województwa Łódzkiego do czterech innych europejskich regionów: Campania (Włochy), Stereá Elláda (Grecja), Região do Norte (Portugalia) i Friesland (Holandia).
W projekcie bierze udział 34. regionalnych, krajowych i zagranicznych partnerów, reprezentujących sektory: naukowy, społeczny, prywatny i publiczny.
Całkowity budżet projektu: 18 968 452,50 Euro
listopad 2021 – październik 2025