Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej.

  • Miejscem wystawy będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z charakterystyczną drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także spektakularnym elementem ekspozycji – artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół” .
  • Stroje dla obsługi Pawilonu Polski zaprojektowała studentka Politechniki Łódzkiej – Barbara Florczyk.
  • Przez kolejne sześć miesięcy na Expo 2020 odbędzie się blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń.
  • W programie gospodarczym, złożonym z kilkunastu różnych inicjatyw, weźmie udział łącznie blisko 2500 polskich firm.

Województwo Łódzkie zaprezentuje swój potencjał gospodarczo-kulturalno-turystyczny w terminie 6-10 listopada 2021 r. pod hasłem: „Nowoczesność inspirowana tradycją”.

Wystawie naszego regionu towarzyszyć będzie szereg działań dodatkowych, w tym m.in.: promocja najwyższej jakości regionalnych produktów spożywczych, seminarium branżowe, bogaty program artystyczny oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez artystów ludowych. Odbędzie się również koncert fortepianowy, pokazy muzyki i tańców ludowych oraz występy teatralne. Zwieńczeniem udziału Województwa w Wystawie Światowej będzie zaprezentowanie dedykowanej kolekcji mody inspirowanej elementami tradycyjnych strojów ludowych z regionu łódzkiego.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.

– Dziś wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądał nasz świat po pandemii. Mimo, że nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, zdajemy sobie sprawę, że aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami współczesny świat, nie możemy stać w miejscu. Musimy dalej się rozwijać oraz wspierać rodzime przedsiębiorstwa w kraju i na rynkach zagranicznych. Działamy tak, aby kryzys wywołany pandemią, stał się motorem do dalszego rozwoju polskiej gospodarki – podkreśla Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i TechnologiiJestem przekonany, że Expo 2020 może stać się jednym z impulsów do dalszego rozwoju, który umocni pozycję Polski jako czołowej gospodarki Starego Kontynentu, która cały czas pozostaje niezwykle atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do inwestowania. Nasz udział w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju będzie z jednej strony manifestem gospodarczym po pandemii, a z drugiej spektakularną okazją do nawiązania ważnych kontaktów biznesowych na Bliskim Wschodzie oraz bramą do rynków afrykańskich.

Expo 2020 będzie też pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – przejdzie do historii jako największe. Polska planuje wykorzystać swój udział i kompleksowo wypromować potencjał gospodarczy i polskich przedsiębiorców. Właśnie dlatego PAIH – we współpracy z wieloma instytucjami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z licznych narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020. Jednym z nich jest Program Partnerski. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w całej historii udziału Polski w Wystawach Światowych, które daje przedsiębiorcom możliwość promocji oraz wzmocnienia planów ekspansji zagranicznej. Kolejną inicjatywą w ramach programu gospodarczego jest możliwość pozyskania środków w ramach koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu Go to Brand. Dzięki temu programowi przedsiębiorcy otrzymują wsparcie finansowe na promocję marek produktowych, między innymi podczas Expo 2020. Ważnymi inicjatywami są także seminaria biznesowe w Pawilonie Polski, które zaprezentują zagranicznym inwestorom polski sektor usług i technologii. Z kolei webinaria eksperckie poszerzą wiedzę przedsiębiorców na temat warunków ekspansji zagranicznej na rynki krajów Zatoki Perskiej i Afryki.

– Bliski Wschód jest dziś światowym centrum wymiany handlowej. Jestem przekonany, że dzięki Expo polskim firmom będzie łatwiej zaistnieć na nowych dla siebie rynkach. Cieszę się, że w programie gospodarczym towarzyszącym obecności Polski na Expo, weźmie udział niemal 2500 firm. To właśnie dla polskich przedsiębiorców przygotowaliśmy unikatowy program wsparcia, który dedykowany jest nie tylko tym największym, ale także małym i średnim firmom. To ważne, by pokazać pełen potencjał gospodarczy naszego kraju. Zapraszamy w szczególności do udziału w dwóch forach gospodarczych, seminariach biznesowych w Pawilonie Polski, a także w webinariach eksperckich podkreśla Krzysztof Drynda prezes PAIH.

Najważniejszym miejscem prezentacji potencjału naszej gospodarki będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2 tys. m kw. W jednej z części Pawilonu, zaprojektowanej z myślą o nawiązaniu kontaktów biznesowych, będą odbywały się również spotkania polskich i zagranicznych przedsiębiorców. W ramach ekspozycji multimedialnej w Pawilonie Polski w strefie Poland. Spirit of ingenuity zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów reprezentujących sektory z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu. Obecnie w Pawilonie Polskim trwają ostatnie prace wykończeniowe. – W jego centrum zamontowana została instalacja artystyczna „Polski Stół”, który będzie formą alegorycznej opowieści o Polsce – o naszej kreatywności, przedsiębiorczości, bogatej kulturze i wyjątkowym designie – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. – 1 października 2021 r. to początek naszej prezentacji w Dubaju. Przez kolejne 6 miesięcy odbędzie się blisko 1000 wydarzeń: od codziennych warsztatów dla dzieci i koncertów pianistycznych przed pawilonem, przez seminaria biznesowe, wydarzenia organizowane przez regiony, aż po duże wydarzenia kulturalne oraz dwa duże fora gospodarcze z udziałem kilkuset osób – Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze  – podkreśla Malinowski.

Kulminacją obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju będzie Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku. Znaczącymi momentami w kalendarium będą również Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021) i Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022).

Expo 2020 w Dubaju potrwa od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Hasło przewodnie wystawy „Connecting Minds, Creating Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej  i otwartości na nowe rynki.

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu