Trzydniowe Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2020, którego gospodarzem był Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego – zgodnie z oczekiwaniami – było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki, politykami. Stało się tak, mimo że tegoroczna edycja ze względu na pandemię odbywała się w formule online. Dopisali goście i eksperci, wśród których był premier Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum podjętych zostało wiele tematów, ale wiodącym była sytuacja przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią. Wśród panelistów byli między innymi przedstawiciele rządu, samorządowcy, rektorzy i wykładowcy wyższych uczelni, dyrektorzy i pracownicy instytucji otoczenia biznesu, szefowie dużych firm, przedsiębiorcy. Eksperci i zaproszeni goście zastanawiali się nad sytuacją na rynku pracy po pandemii, zwiększeniem inwestycji w infrastrukturę i logistykę dla poprawy sytuacji gospodarczej oraz większym wykorzystaniem internetu i możliwości, jakie daje dla utrzymania kondycji firm. Dużo uwagi poświęcone było nowym technologiom, pracom badawczym i innowacjom.

W sesji inauguracyjnej Forum zatytułowanej „Polska i Świat w czasie pandemii” gośćmi Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, byli przedstawiciele regionów europejskich, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z walki ze skutkami pandemii. Rozmawiali m.in. na temat istoty i roli współpracy samorządów z rządem centralnym w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii. Goście z Włoch podkreślali, że szkody dla gospodarki tego kraju są ogromne ze względu na skoncentrowanie w obrębie działalności usługowej. Wszyscy z optymizmem czekają na szczepienia przeciwko Covid-19.

Drugiego dnia po serii paneli najważniejszym wydarzeniem była Gala Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”. Podczas wydarzenia nagrodzone zostały firmy, które budują pozytywny wizerunek regionu i przyczyniają się do jego rozwoju gospodarczego. Gościem specjalnym gali był premier Mateusz Morawiecki.

– Rok 2020 wszyscy bardzo dobrze zapamiętamy jako rok walki z COVID-19, walki na polu społecznym, walki o zdrowie i życie Polaków, ale też walki na polu gospodarczym – mówił szef rządu. – Bardzo dziękuję wszystkim firmom, wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w walkę z COVID-19 na najróżniejsze sposoby, i bezpośrednio poprzez szycie maseczek, kombinezonów, sprzętu medycznego ale także tych, które pozwoliły szybko pracownikom pracować w trybie zdalnym, zapewniają dystans, dezynfekcję, maseczki, robią wszystko, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń. Wiem, że świat gospodarczy, świat biznesu łódzkiego jest bardzo w to zaangażowany – powiedział Prezes Rady Ministrów w specjalnym wystąpieniu.

Wśród uczestników drugiego dnia forum był także wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który mówił o społecznych aspektach biznesu. Przekazał certyfikaty dla wyjątkowych podmiotów ekonomii społecznej z regionu łódzkiego.

ŁÓDZKIE DNI INNOWACJI

Trzeci dzień forum odbył się pod hasłem „Łódzkie Dni Innowacji”. To spotkania z ekspertami i młodym biznesem poświęcone nowatorskim rozwiązaniom w przemyśle i usługach oraz nowoczesnym technologiom. Podczas pierwszej sesji panelowej „Innowacje – jak i po co?” prelegenci odpowiedzieli między innymi na pytania: co to znaczy być innowacyjnym? czy rynek jest gotowy na innowacje? oraz jak oszacować ryzyko innowacyjnych przedsięwzięć? W panelu otwarcia wzięli udział przedsiębiorcy, którzy korzystając z energii innowacji rozwijają biznesy z ogromnym potencjałem. W ramach ŁDI odbył się też finał I edycji „Kuźni Pomysłów” – programu wsparcia dla młodych i innowacyjnych biznesów. Do “Kuźni” wprowadził zainteresowanych dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Dawid Mazurkiewicz.

W ramach programu zorganizowanego przez SkyHub – Hub Innowacji Województwa Łódzkiego, kilkadziesiąt zespołów projektowych korzystało z mentorskiego wsparcia pomagającego przekształcić pomysł w biznes. Do finału zakwalifikowało się dziewięć firm, które swoje idee biznesowe prezentowały w czasie tzw. pitchingu czyli krótkiej prezentacji pomysłów. Najlepsze z nich wskazali jurorzy, a zarazem mentorzy projektu.

Szczegółowy opis Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2020 dostępny jest na stronie dedykowanej Forum – tutaj.

 

Fot. Adam Staśkiewicz

Źródło: lodzkie.pl

PSZ/MR