W nadchodzących miesiącach, posłowie do Parlamentu Europejskiego mają zagłosować nad wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, nowym prawem o klimacie i kontynuować debatę nad przyszłością Europy.
Wieloletni budżet i plan odbudowy
W maju, Komisja Europejska zaproponowała plan stymulacyjny o wartości 750 mld euro, który razem ze zaktualizowanym projektem budżetu UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,1 biliona euro ma pomóc złagodzić szok wywołany przez pandemię koronawirusa i utorować drogę do zrównoważonej przyszłości. Projekty są przedmiotem negocjacji między Parlamentem a państwami członkowskimi w Radzie.
Zielony Ład
We wrześniu parlamentarna Komisja Środowiska (ENVI) zagłosuje nad unijnym prawem o klimacie, zaproponowanym przez Komisję Europejską w marcu, w tym nad sposobem, w jaki UE może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Głosowanie przez cały Parlament prawdopodobnie odbędzie się na sesji plenarnej w październiku.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy
Konferencja w sprawie przyszłości Europy to nowa inicjatywa w sprawie zmian, jakie są potrzebne, aby lepiej przygotować UE na przyszłość. Konferencja miała się rozpocząć w maju, ale start został opóźniony z powodu pandemii COVID-19. Parlament podkreślił w rezolucji przegłosowanej latem, że konferencja powinna rozpocząć się „jak najszybciej, jesienią 2020 roku”. Oczekuje się, że potrwa dwa lata.
Brexit
Trwają negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią. Zgodnie z obecną umową o wystąpieniu, do końca grudnia 2020 r. obowiązuje okres przejściowy, więc celem obu stron jest zakończenie rozmów do końca roku. Umowa nie może wejść w życie bez zatwierdzenia przez Parlament Europejski.
Ustawa o usługach cyfrowych
W ramach Europejskiej Strategii Cyfrowej, Komisja Europejska zapowiedziała, że pod koniec 2020 r. przedstawi pakiet ustaw o usługach cyfrowych, który powinien wzmocnić jednolity rynek cyfrowy. Parlamentarne Komisje Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) oraz Prawa (JURI) opublikowały projekty swoich sprawozdań. Głosowania w komisjach spodziewane są we wrześniu.
Strategia przemysłowa
W marcu, Komisja Europejska przedstawiła nową strategię przemysłową dla Europy, aby pomóc europejskim przedsiębiorstwom osiągnąć neutralność klimatyczną i cyfrową przyszłość. Parlamentarna Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) zagłosuje nad własnym sprawozdaniem w tej sprawie we wrześniu, a głosowanie na posiedzeniu plenarnym przewidziano na dwa miesiące później.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej
Końcowa faza negocjacji dotyczących wyglądu europejskiego sektora rolnego po 2020 r. będzie zależeć od porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027, a także uwzględni Europejski Zielony Ład.
Pakt o migracji
Komisja ma przedstawić nowy pakt o azylu i migracji po osiągnięciu przez państwa członkowskie wstępnego porozumienia w sprawie budżetu UE. Parlamentarna Komisja Wolności Obywatelskich pracuje obecnie nad raportem na temat nowych procedur prawnych dla migracji zarobkowej do UE.
Prawa pasażerów w ruchu kolejowym
Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które wzmocnią prawa pasażerów w ruchu kolejowym, wprowadzając m.in. wyższą rekompensatę w przypadku opóźnień i większą pomocą dla osób niepełnosprawnych. Celem jest skończenie prac nad tym aktem prawnym przed 2021 r., który zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej ma być Europejskim Rokiem Kolei. Negocjacje międzyinstytucjonalne wznowiono w czerwcu, po przerwie spowodowanej przez pandemię COVID-19.
Crowdfunding
W marcu 2018 r., w ramach planu działania w zakresie technologii finansowej (FinTech), Komisja Europejska przedstawiła wniosek nt. rozporządzenia w sprawie dostawców usług finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Rynek finansowania społecznościowego w UE jest słabo rozwinięty w porównaniu z innymi głównymi gospodarkami na świecie z powodu braku wspólnych reguł w całej UE. Dokładnie dwa lata później, Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie wniosku z Radą.
Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines
MR