Ministerstwo Cyfryzacji wraz z grupą polskich programistów rozpoczęło pracę nad aplikacją, która pozwoli kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Polska jest jednym z pierwszych państw, które chcą wdrożyć takie rozwiązanie. Podobna aplikacja działa już w Singapurze, a Norwegia i Wielka Brytania planują rozpoczęcie prac.

Do poprawnego funkcjonowania takiego systemu niezbędna będzie solidarność i odpowiedzialność społeczeństwa. Z aplikacji powinna skorzystać jak największa grupa użytkowników smartfonów, docelowo wszyscy użytkownicy w Polsce.

Informację o swoim stanie zdrowia, wpisuje samodzielnie użytkownik, zgodnie z prawdą. Każdy indywidualnie podejmie odpowiednie kroki, by uchronić siebie i innych przed zarażeniem.

Celem aplikacji jest budowa sieci połączeń między użytkownikami telefonów komórkowych. Ma to pomóc w kontroli rozpowszechniania się COVID-19. Aplikacja będzie informować użytkownika o możliwym ryzyku, a także o potrzebie odbycia kwarantanny.

Użytkownicy aplikacji ProteGO po jej ściągnięciu, będą zobowiązani do włączenia na stałe Bluetooth. Za jakiego pomocą smartfony będą komunikować się ze sobą. Dane o napotkanych urządzeniach będą przechowywane w aplikacji przez dwa tygodnie. W momencie, gdy osoba, z którą mieliśmy kontakt zachoruje, aplikacja poinformuje o potencjalnym ryzyku. Informacja o zarażeniu pochodzić będzie od samego zarażonego, który umieszcza taką informację anonimowo. Wiadomość o zarażonej osobie trafi również do Inspekcji Sanitarnej. Dzięki temu inspektorzy będą mogli szybciej skontaktować się z osobami, które powinny zostać skierowane do odbycia kwarantanny.

Aplikacja ProteGO poinformuje użytkownika o zmianie jego statusu:

  • Czerwony – informuje o tym, że użytkownik miał kontakt z osobą zarażoną. Powinien skontaktować się z lekarzem oraz poddać się kwarantannie
  • Zielony – użytkownik nie jest w grupie potencjalnych zarażonych. Powinien jednak pamiętać o zasadach higieny i bezpieczeństwa.

Ważne!

  • Aplikacja poinformuje użytkownika o potencjalnym ryzyku, gdy okaże się, że osoba, z którą miał kontakt zachoruje (kontakt zarejestrowany przez telefon w ciągu dwóch ostatnich tygodni),
  • Aplikacja nie poinformuje kto jest zarażony. Użytkownik dowie się, że jest w grupie ryzyka i powinien odbyć kwarantannę,
  • Aplikacja zapamiętuje inne urządzenia a nie użytkowników. Nie śledzi użytkowników oraz nie gromadzi ich danych. Informacje o napotkanych urządzeniach będą przechowywane wyłącznie na urządzeniach przez dwa tygodnie,
  • Informację o zarażeniu umieszcza użytkownik w pełni anonimowo.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza testerów i programistów do prześwietlenia aplikacji ProteGo. Opinie należy wysyłać na adres: protego@mc.gov.pl .

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

MM/MR