Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt.

Komisja Europejska poparła pomysł, by zaoszczędzone do tej pory , w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa , środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Ministerstwo Cyfryzacji nie chce czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety, a jeśli jest taka potrzeba, także na mobilny dostęp do internetu.

Jest wniosek, jest wypłata.
Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura?
Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina.

Na jakie kwoty można liczyć?
To zależy od gminy – już dziś wiadomo, że będzie to niemniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.
Włodarze gmin i powiatów powinni oszacować potrzeby i rozpocząć zakupy.

Wydatki można już ponosić, wnioski zaczną być przyjmowane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa od 1 kwietnia 2020.

Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja

JŁ/MR